2. el otomobil satışları artmaya devam ediyor

148
2. el otomobil satışları artmaya devam ediyor

Otomobil fiyatlarının absürt seviyelere ulaşmasına rağmen 2. el otomobil satışları artmaya devam ediyor. Peki ama piyasada büyük bir sıkıntı söz konusuysa bu kadar otomobil satışı nasıl gerçekleşiyor?

Ülkemizde yıllardır süren bir gelenek vardır. Otomobil fiyatları yaz aylarına girerken yükselir. Kış aylarına girerken de düşer. Fakat son birkaç yıldır yaz kış demeden otomobil fiyatlarının sürekli yükseldiğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Sadece son birkaç aydır sıfır otomobil fiyatlarında olumlu bir hava hakimdi. Yani fiyatlarda az da olsa gerileme yaşanmıştı. Fakat Haziran ayına girmemizle birlikte bu durum tamamen değişti.

Hem sıfır, hem de ikinci el otomobillerin fiyatları ani şekilde yükseldi. Bazı markalar giriş segmentindeki modellerine bile yüzde 10’un üzerinde zam yaptı.

İlk bakışta bu fiyat artışının otomobil satışlarına darbe vuracağını düşünebilirsiniz. Lakin işin aslı pek de böyle değil. Çünkü otomobil satışları Haziran’ın gelmesiyle birlikte daha da arttı. Yani kimse yükselen fiyatlara aldırış etmedi.

Gerçi son 2 – 3 yıldır otomobil fiyatlarının çıktığı noktadan kolay kolay geri dönmediğini de hesaba katmamız gerekiyor. Bu durumu göz önüne aldığımızda, pek çok kişinin kaça alırsam kardır anlayışıyla hareket ettiğini söyleyebiliriz. Keza insanlar bu düşüncelerinde de çok haksız değiller. Çünkü otomobil fiyatları her geçen gün biraz daha artıyor.

Kaldı ki şu aralar döviz kurlarında yeni bir artış eğilimi mevcut. Dolayısıyla döviz kurları arttığında otomobil fiyatları da direkt olarak artacaktır.

Yeni Opel Mocca Türkiye’de! İşte tasarımı

Bir cevap yazın