ABD şirketleri Rus hacker grubu karşısında çaresiz kaldı: Tarihin en büyük saldırılarından

70
ABD şirketleri Rus hacker grubu karşısında çaresiz kaldı: Tarihin en büyük saldırılarından

Önemli ABD şirketleri Rus hacker grubu REvil karşısında ne yapacağını şaşırdı. Birçok firma bu saldırılardan olumsuz yönde etkilendi. İşte konu ile alakalı merak edilen tüm detaylar.

Rus bilgisayar korsanları genellikle ABD gibi ülkelere saldırıyor. Elbette konu aralarındaki düşmanlıktan kaynaklı değil. En fazla para verebilecek şirketler genellikle ABD gibi ülkelerden çıkıyor. Bunun farkında olan hackerlar bu ülkelere daha fazla saldırıyor. Bugünlerde yaşanan sadırlar bunun en açık örneklerinden bir tanesi.

Rusya merkezli olduğu tahmin edilen ve dünyanın en etkili hacker grupları içerisinde yer alan REvil büyük korku yaratıyor. Erişime kapatılan bilgisayarları tekrardan aktif hale getirmek için bu hacker grubu 70 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ediyor. Eğer talepleri yerine getirilmezse sistemleri açmayacaklar.

ABD yazılım şirketleri içerisinde yer alan Kaseya, bu hacker grubunun hedefleri arasında yer alıyor. Şirket müşterilerin bilgisayarlarına fidye yazılımı gönderildiğini söylüyor. Böylece sistemler erişime kapatıldı ve yaklaşık olarak 1 milyondan fazla bilgisayar ele geçirildi.

ABD şirketleri Rus hacker

En az 40 müşterinin bu durumdan etkilendiği ifade ediliyor. Ayrıca saldırının domino etkisi yaratma ihtimali var. Siber güvenlik şirketi Huntress Labs ise en az 1000 civarında şirketin bu durumdan etkilendiğini söyledi. Gördüğünüz üzere ortaya çok farklı rakamlar koyuluyor. Hacker grubu ise 1 milyon civarında bilgisayarın sistemlerini kilitlediklerini ifade ediyor.

Twitter Bitcoin hackerına üç yıl hapis cezası!

ABD Başkanı Joe Biden bile konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ona göre Rusya hükümeti hacker grubunun arkasında değil. Ancak konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor. Peki sizce siber saldırılara karşı yeterince güvende miyiz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın