Akıllı telefonları güvenli hale getirmek çok kolay: Bu yöntemi duyduğunuzda çok şaşıracaksınız

86
Akıllı telefonları güvenli hale getirmek çok kolay: Bu yöntemi duyduğunuzda çok şaşıracaksınız

Hepimizin sürekli olarak ihtiyaç duyduğu akıllı telefonları güvenli hale getirmek aslında tahmin edilenden çok daha kolay. Hadi gelin bu son derece ilginç yönteme birlikte göz atalım.

Küresel çapta siber saldırı sayısı belirgin bir şekilde artış gösterdi. Siber saldırılar sonucunda cihazlara bulaşan virüsler neredeyse bütün bilgileri toplayabiliyor. Ayrıca size ait olan banka hesaplarınızdan para çekme işlemleri bile yapılabiliyor. Kısacası bilgisayar korsanlarının yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yok.

Son günlerde ortaya çıkan Pegasus isimli zararlı yazılım bunun en ileri düzey örnekleri arasında yer alıyor. Siber saldırılar ile birlikte hiç beklenmeyen problemler ortaya çıkmaya başladı. Virüs bulaşan cihazları temizlemek ise bir o kadar zor hale geldi. Ancak ABD senatosu siber saldırılara uğramış olan cihazlar için kapatıp açma önerisinde bulundu.

Tüm akıllı telefon markaları için geçerli olan bu yöntem ile birlikte virüslerden korunmak daha kolay. ABD senatosu için verilen güvenlik bilgilendirmesine bakıldığında telefonu kapatıp açmanın aslında çok önemli olduğu ifade edildi. Normal şartlarda zararlı yazılımlar kalıcı değildir. Ancak bilgisayar korsanları onu kalıcı hale getirmek için yeni kod parçaları ekliyor.

akıllı telefonları güvenli

Özellikle son dönemlerde birçok kişinin akıllı telefonlarını kapatıp açma gibi işlemler yapmaması bilgisayar korsanlarını kalıcı yazılım hazırlama konusunda düşündürmeye başladı. Böylece hackerlar virüsleri kalıcı olmayacak şekilde ayarladı. birçok zararlı yazılım akıllı telefonların sadece bellek bölümünden yönetiliyor.

Microsoft hacker saldırıları Çin ve ABD’yi karşı karşıya getirdi: Vaziyet alın buralar karışacak

Size ait cep telefonunu açıp kapatmanız ile birlikte bellek kısa sürede sıfırlanacağı için zararlı yazılımdan kurtulmanız mümkün. Elbette Pegasus gibi devasa boyutlardaki zararlı yazılımları önlemek bu şekilde imkansız. Ancak birçok zararlı yazılım için telefonu açıp kapatmanın işe yaradığını söyleyebiliriz. Peki siz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın