Apple App Store vs Avrupa Birliği: İşler fena kızışıyor

78
Apple App Store vs Avrupa Birliği: İşler fena kızışıyor

Yapılan yeni açıklamalar ile birlikte Apple App Store vs Avrupa Birliği çatışması ortaya çıkt. Özellikle son dönemlerde Apple ciddi oranda baskı yiyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri içerisinde yer alan Apple, her geçen gün piyasa değerini artırıyor. Satışlar bakımından da markanın yüzü gülüyor diyebiliriz. iPhone 12 modellerine şarj cihazı eklemeden satan Apple elbette satışlardan iyi bir gelir kazanacaktır. Ayrıca App Store konusunu unutmamak gerekiyor.

Normal şartlarda Apple markası ürünlere dışarıdan uygulama yüklenemiyor. Hiçbir Apple cihazı buna izin vermiyor. Avrupa Birliği tarafından problem haline getirilen konu işte tam olarak bu. Avrupa Komisyonu içerisinde önemli isimler arasında yer alan Margrethe Vestager özel bir not hazırladı.

Avrupa Birliği kendi şirketlerinin zor durumda kalmasını istemiyor. Ayrıca herhangi bir markanın aşırı baskın olması yine en hoşlanılmayan durumlardan birisi. Apple’ın sektörde bu kadar baskın konumda yer alması ise Avrupa Birliği için tehlike olarak görülüyor.

App Store vs Avrupa Birliği

Apple markalarından sadece App Store üzerinden uygulama indirilmesi ise bir soruşturma nedeni olacak gibi görünüyor. Şirketin sadece kendi mağazası üzerinden uygulama indirmesi gizlilik ve güvenlik kaynaklı. En azından Apple kendi açıklamalarında bunu sıklıkla ifade ediyor.

App Store uygulamaları yeterince güvenli mi: Apple yeni bir rapor hazırladı

Avrupa Birliği, geliştiricilerin App Store üzerinden yüzde 30 komisyon ödemesinin en önemli neden olduğunu düşünüyor. Apple bu komisyonlardan vazgeçmek istemiyor. Avrupa Birliği Eğer bu konuda Apple ile ilgili bir soruşturma başlatırsa şirket çok ciddi ceza alabilir. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın