Apple kullanıcıları “Evde kal Türkiye” mesajıyla panik yaşadı!

113
Apple kullanıcıları “Evde kal Türkiye” mesajıyla panik yaşadı!

Bu sabah bazı Apple kullanıcıları cihazlarında daha önce hiç duymadıkları bir bildirim sesiyle karşılaştılar. Uyarı sesi “Evde kal Türkiye” mesajını içeriyordu. Mesajla panik yaşayan kullanıcılar cevabı sosyal medyada aramaya başladı. Kısa sürede bu konu gündeme oturdu. Peki bu mesajın anlamı neydi? İşte detaylar.

Bu sabahın erken saatlerinde iPhone kullanıcıları tekrarlayan bir alarm sesine uyandı. Telefonlarına baktıklarında “Evde kal Türkiye” uyarısı ile karşılaştılar. Ne olduğunu anlayamayan kullanıcılar panik yaşamaya başladı. Test Alert Natification şeklinde açıklamaya sahip olan bildirim kısa süreli endişeye sebep oldu.

Apple kullanıcıları "Evde kal Türkiye" mesajıyla panik yaşadı!

Gelen mesaja Twitter’da verilen tepkiler şu şekildeydi:

Nükleer saldırı falan oldu sandık…. O nasıl bir sesti öyle ya…

– Acil durum uyarı sistemi “test dahi olsa” ancak bu kadar saçma sapan kullanılabilirdi.

– Telefondan böyle bir sesin çıkabileceğini bilmiyordum. Nasıl bir frekans seçmişlerse kulaklarım hâlâ çınlıyor.

– Dünyanın en korkunç sesini bulabilmiş miyiz diye test ediyorsanız bulmuşsunuz evet. Neydi peki bu şimdi?

Konuya ilişkin açıklama ise Vodafone’dan geldi. Açıklamada “24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır.Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

Acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bu uyarı sistemi dileğe göre Ayarlar’dan kapatılabiliyor. Uyarıyı kapatmak için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

Twitter gelir miktarı tahminlerin çok üzerine çıktı: Facebook işine bak aslanım

Bir cevap yazın