ARM PlasticARM çipi: Bugüne kadarki tüm çipleri unutun

103
ARM PlasticARM çipi: Bugüne kadarki tüm çipleri unutun

ARM PlasticARM çipi görebileceğiniz en ilginç teknolojilerinden bir tanesini sunuyor. Hadi gelin bu yeni donanıma biraz daha yakından bakalım.

Plastik tabanlı mikroçipler hem daha ucuz hem de esnek olmasından dolayı tercih edilecek gibi görünüyor. Ancak bugüne kadar çok fazla yatırım aldıklarını söyleyemeyiz. Hem esnek hem de ucuz plastik tabanlı mikroçipler ARM gibi devasa bir şirketin desteğini alıyor. Böylece her şeyin interneti olarak ifade edilen sistemler ortaya çıkacak.

Öncelikle 32-bit Cortex-M0 CPU içeren mikroçiplerde 456 byte ROM bulunacağını söyleyelim. Ayıca 128 byte RAM yer alacak. Bu sayede standart plastik tabanlı çiplere göre en az 12 kat daha fazla mantık kapısı yer alacak. Bu çip PragmatIC ile yapılan bir iş birliğinin sonucu olarak piyasaya sunulacak.

Silikon bazlı versiyonlarla kıyaslandığında bu cihazlar aynı yapıda değil. Henüz deneme aşamasında olan çipler kullanım alanları açısından oldukça geniş. Aklınıza gelebilecek tüm nesnelerin internet ile bağlanmasını sağlayacak.

ARM PlasticARM çipi

Hatırlayacağınız üzere nesnelerin interneti olarak adlandırılan bir teknoloji çok fazla dile getiriliyordu. Şimdi ise ARM bunu her şeyin interneti olarak çevirdi. Yakın bir gelecekte ilginç alanlarda bu çiplerin kullanılması bekleniyor. Plastik tabanlı esnek çipler sayesinde bağlantı oluşturmak iyice kolaylaşacak.

Şarjı su gibi içen bataryaların sonu geliyor: Yeni Apple çipleri batarya performansı

Bu yeni teknolojiyi hemen bekliyorsanız size kötü bir haberimiz var. Ne yazık ki plastik tabanlı esnek çipler şu anda tercih edilen silikon tabanlı çiplerin yerini hemen almayacak. Bunun için biraz daha zaman gerekiyor. Peki siz bu yeni ARM çipleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın