Bilgi ve iletişim teknolojileri gelecekten umutlu: Sektör ciddi büyüme yakaladı

92
Bilgi ve iletişim teknolojileri gelecekten umutlu: Sektör ciddi büyüme yakaladı

Özellikle son dönemlerde iyi bir büyüme yakalayan Bilgi ve iletişim teknolojileri Türkiye’de gelecekten umutlu. Yapılan bir açıklama sektörün giderek daha fazla büyüyeceğini gösteriyor. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2020 Yılı Pazar Verileri ve Trendleri” sonunda ortaya çıktı. Sektörün önceki yıl ile kıyaslandığında yaklaşık olarak yüzde 22 büyüme sağladığı ifade edildi. Başka bir sektörün bu kadar hızlı büyümesi açıkçası pek kolay değil. Pandemi süreci bunda büyük öneme sahip.

Türkiye’de önemli bir platform olan Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre bu sektörün hacmi ülke içerisinde 189 milyar TL seviyesine vardı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın da katıldığı bir etkinlikte konuyla ilgili önemli açıklamalara yer verildi.

2016 ile 2020 yılları arasında değerlendirildiğinde sektörün yıllık yüzde 20 civarında değer kazandığı ifade ediliyor. Bu gelişmeler sevindirici ancak işin olumsuz bir boyutu var. Her ne kadar hızlı bir büyüme yakalansa bile aynı şekilde doların fiyatında yaşanan yükseliş durumu kötüye çeviriyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaklaşık olarak 4 trilyon değere yaklaştığını ifade etti. Türkiye’nin bu alandaki büyüklüğü ise yıllık yaklaşık 190 milyar TL seviyesine ulaştı. Küresel çapta bu alanda Apple gibi rakipler bile var.

Tatil.com mağdurları giderek artıyor: Yeni bir İstabul Bilişim vakası mı geliyor?

Küresel olarak rekabet edebilmek için döviz kurunun belirli bir seviyede sabit olması gerekiyor. Özellikle elektronik ve bilişim ürünleri dolara fazlasıyla bağlı. Bu nedenle stabil bir dolar fiyatı önemli bir destek sunacaktır. Ayrıca bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe istihdamın daha fazla artması bekleniyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın