Bilimsel beyin çalışmaları yepyeni bir keşif sağladı: Bunu mutlaka yapın

86
Bilimsel beyin çalışmaları yepyeni bir keşif sağladı: Bunu mutlaka yapın

Bilimsel beyin çalışmaları günümüzün en fazla rağbet gören araştırma alanları içerisinde yer alıyor. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu tür araştırmalar şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Max Planck Institute for Human Development ve Medical Center Hamburg-Eppendorf’dan bilim insanları bazı araştırmalar gerçekleştirdi. Bu araştırmalarda 6 sağlıklı orta yaşlı kişi tercih edildi. Yaklaşık olarak 280 civarında MRI görüntüsü katılımcıların beyninden alındı. Yapılan kapsamlı çalışmalar ve incelemeler sonucunda yeni bir keşif yapıldı.

Birçok kişi dışarıda geçirilen zamanın beyne iyi geldiğini söylüyor. Bilim insanları işte tam da bunu verilerle kanıtlamış oldu. Buna göre dışarıda geçirilen zamanla beyin arasında doğrudan ilişki var. Açık havada olmak insanlara hem beyin hemde beden sağlığı veriyor.

Beynin çalışmasında çok büyük bir öneme sahip olan ve kişilerin mutluluğunu sağlayan yapılar incelendi. Sağ dorsolateral-prefrontal kortekste bulunan gri madde ve serebral kortekste frontal lobun yan kısmı araştırma konusu oldu. Buna göre açık havada gezen kişilerin beyninde gri madde daha yoğun bir şekilde bulunuyor.

Bilimsel beyin çalışmaları

Açık havada kısa bir süre içerisinde gezmek bile psikiyatrik bozukluklara iyi geliyor. Aynı şekilde beynin prefrontal bölgesindeki gri madde çoğaldığı için beyin işlevselliği iyi bir düzeye ulaşabiliyor. Bugüne kadar ilk defa böyle bir araştırma yapıldı ve açık havada kısa bir süreliğine bile gezmenin beyne çok iyi geldiği kanıtlanmış oldu.

Beyinleri genç kalanlar bilim insanlarının araştırma konusu oldu: Bunu nasıl başarıyorlar

Katılımcılar son derece hassas denemelerden geçirildi. Hatta gün boyunca maruz kaldıkları ışık miktarı bile ölçüldü. Böylece ortaya çıkacak bilimsel sonuçların doğru olması sağlandı. Peki siz açık havada gezdiğinizde beyninizin bundan olumlu etkilendiğini düşünüyor musunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

kesinlikle evet..!!! bende bu durumu fark etim ama tam emin olamamıştım… şimdi bu bilimsel kanıtları da görünce daha ii anladım ve tam emin oldum…

Bir cevap yazın