Bitcoin balinaları hala saklanıyorlar

97
Bitcoin balinaları hala saklanıyorlar

Bitcoin balinaları panik havasına rağmen hala saklanıyorlar. Piyasada dolaşan BTC rezervi günden güne azalıyor. Alınan BTC’ler soğuk cüzdanlara aktarılıyor.

Son dönemde kripto para borsalarının peşi sıra patlaması insanların güvenini zedeledi. Hal böyle olunca pek çok kişi de kripto paralarını borsalarda tutmak yerine, soğuk cüzdanlara çekmeye başladı. Özellikle de yüklü miktarda kripto parası bulunanlar. Edinilen bilgiye göre pek çok kripto para yatırımcısı kripto para borsalarında para tutmaktan çekiniyor.

Kripto paralara olan ilgi, tüm dünyada her geçen gün daha da artıyor. En yaygın kullanılan kripto paraların başında ise şüphesiz Bitcoin geliyor. Özellikle 2021’in ilk aylarından bu yana kaydettiği yükselişle gözleri üzerine çeken Bitcoin, toplam piyasa hacmini 1 trilyon doların üstüne çıkardı. Bu yükseliş seyrinin altında ise likiditeyi azaltan ciddi bir yastık altı etkisi olduğuna işaret ediliyor. Glassnode tarafından yapılan piyasa analizlerine göre, dolaşımdaki 18,7 milyon BTC’nin yüzde 78’inin erişilebilir olmadığı görülüyor. Buna göre toplamda 14,5 milyon BTC yastık altında dururken, yalnızca 4,2 milyon bitcoin işlem görüyor.

Kurumsal firmaların blok zincir teknolojisine ve kripto paralara yaptığı yatırım ve güven endeksi giderek artıyor. Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak görmek için birçok teknik neden bulunmasından dolayı şirket rezervinde Bitcoin bulundurmanın çok yakında bir standart haline geleceğini öngören Özgür Serkan USLU, “Paritex Bilişim Teknolojileri A.Ş olarak kurumsal yatırımcıların kripto paraya yaptıkları yatırımda küresel olarak aracı rol üstlenmekte ve yatırımların güvenliği için teknolojik alt yapı hizmeti sunmaktayız.” diyerek gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Analistler, kurumsal yatırımcıların aynı hızda BTC satın almayı sürdürmesi halinde daha fazla arz darlığı yaşanabileceğini öngörüyor. İlk olarak BTC, dolaşımda olan sınırlı bir arza sahip ve bu bakımdan altının değer saklama aracı olmasını taklit ediyor. Dahası, Bitcoin arzını madencilik yoluyla artırmanın herhangi bir yolu bulunmuyor. Büyük kurumsal yatırımcılar ise yüklü miktarda BTC satın alıp soğuk cüzdanlara taşıyarak dolaşımda olan arzı daha da azaltıyor.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

20 Nisan Dogegünü ilan edildi!

Bir cevap yazın