Bitcoin madenciliği yapılan yere inanamayacaksınız: Madenciler her yerde

105
Bitcoin madenciliği yapılan yere inanamayacaksınız: Madenciler her yerde

Yeni Bitcoin madenciliği yapılan yere hayret edeceksiniz. Özellikle son dönemlerde madenciler neredeyse her yeri kullanıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralar popülerliğini her artırdığında aynı şekilde madencilik faaliyetleri büyük bir ivme kazanıyor. Günümüzde ekran kartları üzerinden çok büyük bir madencilik faaliyeti yürütülüyor. Fakat ekran kartlarının kripto para üretirken çok ciddi miktarda elektrik harcadığı biliniyor.

Ortaya çıkan enerji sorunları dünyanın gündeminde. Mesela Çin sırf bu nedenden dolayı Bitcoin madencilerini ülkeden çıkardı. Ayrıca İran gibi ülkeler sırf enerji problemi nedeniyle madencilik faaliyetlerini yasakladığını açıkladı. ABD’de 1897 yılından beri faaliyetine devam eden bir hidroelektrik santral kripto para madenciliği için kullanılıyor.

Bahsi geçen hidroelektrik santrali Albany Engineering şirketine bağlı. Bu şirketin CEO’su Jim Besha tarafından yapılan açıklamalar son derece çarpıcı. Ona göre tesis elektrik satmaktan çok daha fazla kar elde ediyor. Enerji satışı için kilovat saat başına 3 cent kazanılıyor. Fakat kripto para madenciliği en az 3 kat daha fazla kazanç sağlıyor.

Bitcoin madenciliği yapılan yere

Bitcoin madenciliği için gereken ekipmanlar ve enerji büyük tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle bazı ülkelerde kömür gibi yakıtlar elektrik üretimi için kullanılıyor. Böylece ortaya çok ciddi bir çevre sorunu çıkıyor. Bu nedenle kripto para madencileri için yenilenebilir kaynaklar öneriliyor.

Paraguay Bitcoin yasası çıkarmaya hazırlanıyor: “Ay’a gidiyoruz”

Bu tür kaynaklar sayesinde elektrik üretimi için daha fazla kömür yakılmayacak. Böylece Bitcoin için çevre düşmanı benzetmeleri geri planda kalacak. Peki siz hidroelektrik santralinde Bitcoin madenciliği yapılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın