Ele geçirilen Rusya drone’unun içinden koli bandı ve Canon DSLR kamera çıktı

10
Ele geçirilen Rusya drone’unun içinden koli bandı ve Canon DSLR kamera çıktı

Haftalardır süren Rusya-Ukrayna savaşı sırasında savunma sanayii alanında kullanılan teknolojiler de sık sık gündeme taşındı. Özellikle Türkiye yapımı Bayraktar droneları çatışmaların ilk günlerinde hem Türkiye’de hem de dünya basınında kendisine yer buldu. Droneların savaşlarda ne kadar kilit rol oynayabileceği Ukrayna savaşı sırasında gözler önüne serilirken, Rusya kendilerinin de droneları etkili şekilde kullandığını göstermek için çeşitli videolar yayınladı. Ancak geçtiğimiz günlerde Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bir video, Rus ordusunun drone teknolojileri konusunda iddia ettiğinin çok gerisinde olabileceğini ortaya çıkardı.

canon camera velcro 1536x870 1

Rus ordusuna ait bir droneu vurarak indirmeyi başaran Ukraynalı askerler, ele geçirdikleri Rus droneunu açarak parçalarını incelemeye karar verdi. Karşılaştıkları manzara ise Ukraynalı askerleri hayrete düşürdü. Çünkü  Rus droneunun içinin dizaynı ve kullanılan parçalar, neredeyse derme çatma bir görünüme sahipti. Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan videoda askerler, Orlan-10 model droneun içinde bazı parçaların koli bandı benzeri bir maddeyle birbirine tutturulduğuna dikkat çekiyor.

Dikkat çeken bir diğer detay ise Orlan-10’un görüntüleme için drone içine yerleştirilmiş bir Canon DSLR kamera kullanıyor olması. Droneda kullanılan kameranın Canon EOS Rebel T6i (750D) olduğu görülüyor. 2015 yılında piyasaya sürülen kameranın bugünkü piyasa fiyatı yaklaşık 350 dolar. Görünen o ki Rus ordusunun drone gücü iddia edildiği gibi son teknoloji değil. En azından Ukrayna tarafından paylaşılan videodaki manzara bu şekilde.

Bir cevap yazın