Elon Musk Twitter’ı Satın Almak İçin 43.4 Milyar Dolarlık Teklif Yaptı

6
Elon Musk Twitter’ı Satın Almak İçin 43.4 Milyar Dolarlık Teklif Yaptı

260 milyar dolarlık servetiyle “dünyanın en zengin insanı” unvanını elinde bulunduran Elon Musk, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter’a gözünü dikmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Twitter hisselerinin yüzde 9.1’ini satın alarak şirketin en büyük dış yatırımcısı haline gelen Musk, daha bu girişiminin yankıları sürerken çok daha büyük bir yatırım için kolları sıvadı. Twitter hisselerini alma ve duyurma şekli sebebiyle şimdiden bir dava sürecine konu olan Musk, bu kez de şirketin tamamını satın almak için harekete geçti. Musk, hisse başı 54.20 dolar nakit ödeyerek şirketi satın almak için teklif yaptı. Musk’ın hisse başına teklif ettiği miktar toplama uygulandığında, Twitter için yaptığı teklif yaklaşık 43.4 milyar dolar yapıyor.

Elon Musk’ın Twitter hisselerinin yüzde 9.1’ini satın almasının ardından başta yönetim kurulunda yer almak istemesi, ardında ise bu kararından cayması Musk’ın ciddiyeti hakkında soru işaretleri doğurmuş olsa da Tesla CEO’sunun Twitter için sunduğu teklif şirketi alma konusunda son derece ciddi olduğunu gösteriyor. Çünkü Twitter için teklif ettiği rakam aslında piyasa beklentileriyle örtüşüyor. Zira Bloomberg’e göre Twitter’ın pazar değeri yaklaşık olarak 37 milyar dolar. Elbette Twitter gibi dünyanın önde gelen sosyal medya mecralarından birini satın almak, pazar değerini ödemekten çok daha maliyetli ve zorlu bir girişim olacaktır, ancak Musk’ın ilk teklifinin pazar değerinin yaklaşık 6 milyar dolar üstünde olması bu konuda ciddi olduğunu gösteriyor.

Twitter, bildirimleri geliştirmek için bir şirket satın aldı

Satın alma teklifini 13 Nisan’da şirkete gönderdiği mektupla Twitter’a resmi olarak ileten Elon Musk, Twitter’ın gerekli değişiklikleri yapabilmesi için özel şahıs şirketi haline gelmesi gerektiğine inandığını söyledi. Musk, şirkete gönderdiği mektupta, “Twitter’ın inanılmaz bir potansiyeli var ve ben bu potansiyeli açığa çıkaracağım.” ifadelerini kullandı. Musk ayrıca teklifi kabul edilmezse, hissedar olmaktan da vazgeçebileceğini söyledi.

Musk’ın resmi bir teklif sunduğunu doğrulayan Twitter yönetimi, yönetim kurulunun önümüzdeki günlerde toplanarak bu teklifi değerlendireceğini açıkladı.

Bir cevap yazın