En çok aşı yapılan ülke bakın hangisi oldu: Türkiye kaçıncı sırada

108
En çok aşı yapılan ülke bakın hangisi oldu: Türkiye kaçıncı sırada

Küresel çapta en çok aşı yapılan ülke belli oldu. Dünyanın yarısı şu anda aşı oldu. Pandemi süreci ile mücadelede konusunda aşılar büyük bir öneme sahip. Hadi gelin hem en fazla aşı uygulayan ülkelere hem de Türkiye’nin durumuna bakalım.

Dünya çapında aşı olan kişi sayısı arttıkça toplumun genel bağışıklığı da artıyor. Böylece sürü bağışıklığı daha kolay kazanılıyor. Toplumsal bağışıklığı iki farklı gruba ayırmak mümkün. Bunlardan ilki yerel toplumsal bağışıklık. Bu toplumsal bağışıklık sayesinde Türkiye’de yaşamak daha sağlıklı hale geliyor.

Küresel bağışıklık ise dünya çapında yaşanan bağışıklığı ifade ediyor. Bu sayede ülkeler arasında kolaylıkla seyahat yapmak kolaylaşacak. Şu an için dünyanın yüzde 50 gibi bir bölümü aşı oldu.

Aşılamada ilk sıralarda yer alan ülke belli oldu. 3 milyar 790 milyon doz Covid-19 aşısı uygulanan tüm dünya ülkeleri içerisinde Çin ilk sırada yer alıyor. Bugüne kadar Çin’de 1 milyar 510 milyon doz aşı uygulandı. 423 milyon 417 bin aşı ile Hindistan ikinci sırada yer alıyor.

en çok aşı yapılan ülke

Ülkelerin nüfus miktarı arttıkça haliyle aşı vurulan kişi sayısı da artış gösteriyor. 339 milyon 760 bin ile ABD aşı konusunda üçüncü sırada yer alıyor. 64 milyon 829 bin aşı ile Türkiye ilk 10 içerisinde yer alıyor. Sıralamaya bakıldığında genel tablonun olumlu olduğunu söylemek mümkün.

Koronavirüs tedbirlerine uymayanlar yeni dalga başlatabilir: Bu görüntüler çok can sıkıcı (Video)

Her 100 kişiye 166,27 doz aşı uygulayan BAE ise bu alanda lider oldu. Tüm toplumun aşı olması halinde eskiye dönmek çok daha kolaylaşıyor. Konuyla alakalı gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın