Facebook, anti aşı kampanyası yapan şirketi yakaladı

155
Facebook, anti aşı kampanyası yapan şirketi yakaladı

Facebook, platformunda anti aşı politikaları yürütülmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Şirket anti aşı politikası izleyen hesapları kapatıyor ya da sakıncalı profil fotoğraflarını değiştiriyor. Şimdi şirket bir pazarlama şirketinin anti aşı kampanyaları yürütülmesi için para ödediğini açıkladı. İşte detaylar.

Facebook, COVID-19 aşılarını baltalamak için etkileyicileri ve sahte hesapları kullanan bir pazarlama firmasını yasakladı. Şirket, bir kampanyayla ilişkili 65 Facebook hesabını ve 243 Instagram hesabını kaldırdı. Facebook’a göre, ağ “Rusya’da doğdu”, ancak Rusya’da faaliyet gösteren İngiltere’de kayıtlı bir pazarlama şirketinin yan kuruluşu olan Fazze ile bağlantılıydı. Hesaplar öncelikle Hindistan ve Latin Amerika’yı hedef aldı, ancak Amerika Birleşik Devletleri de “çok daha az ölçüde” hedeflendi. Facebook’a göre kampanya “iki farklı dalga” halinde geldi.

Facebook, anti aşı kampanyası yapılması için para ödeyen bir pazarlama şirketi yakaladı

Şirket, bir raporda, ilk olarak, söz konusu ağın Kasım ve Aralık 2020’de COVID-19 aşısının insanları şempanzeye dönüştüreceğini iddia eden capsler ve yorumlar yayınladığı açıkladı. Beş ay sonra aşı güvenirliği ile ilgili paylaşımların devam ettiğini bildirdi. Facebook, Fazze’yi kimin işe aldığı veya amacının ne olduğu konusunda araştırma yapmadı. The New York Times’a göre, ağın arkasındaki bir kurum kendilerine aşı karşıtı politikalar yürütmeleri için para teklif ediyordu. Facebook, platformunda insanları yanlış yönlendirebilecek içerikleri düzenli olarak kontrol ediyor. COVID-19 ile ilgili içerikler de bu kontrol edilen içeriklerin en önlerinde yer alıyor. Öyle ki bu konu Facebook için çetrefilli bir konu haline geldi. Facebook Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher gazetecilerle yaptığı bir görüşmede: “Etki operasyonları giderek daha fazla platforma yayılıyor ve etkili sesleri hedef alıyor. Çünkü tek bir ağda çok sayıda sahte hesapla başarılı kampanyalar yürütmek giderek daha zor hale geldi” dedi.

Apple, iPhone cihazları taramasıyla ilgili endişelere yanıt verdi

 

Bir cevap yazın