Google Chrome’da yanlışlıkla kapatılan sekme nasıl geri açılır?

36
Google Chrome’da yanlışlıkla kapatılan sekme nasıl geri açılır?

Dünyanın en fazla tercih edilen web tarayıcılarından önde gelen Google Chrome, ezkaza kapatılan sekmeler için ‘kurtarma modu’ barındırıyor. Bu sayede son sekmeler süratlice tekrardan açılabiliyor. Google her ne kadar 2019’da yapmış olduğu güncellemeyle beraber Chrome 78’i piyasaya sürdüğünde bu seçeneğin yeri değişmiş olsa da süreç hala süratli bir formda gerçekleştirilebiliyor.

Chrome’da ezkaza kapatılan sekmeyi geri açmak için web tarayıcı sekme kısmında boş bir alana tıklayıp ‘Kapatılan sekmeyi gene aç’ seçeneğini işaretlemek kâfi.

 

Chrome’da kapatılan sekmeyi tekrardan açma

Chrome’da güncellemeden sonrasında ezkaza kapatılan sekmeyi tekrardan açmak için sekme çubuğunda boş bir alana sağ tıklayıp ‘Kapatılan Sekmeyi Yeniden Aç’ düğmesine tıklamak kâfi.

Bu seçenek, son olarak kapatılan sekmeyi gene açıyor. Sekmeleri kapatma sırasına nazaran yine açmak için bu süreci tekraren tekrarlayabilirsiniz.

Mac’lerde kapatılan sekmeyi tekrardan açma

Mac bilgisayarlardaki Chrome uygulamasında da süreci emsal halde gerçekleştirebilirsiniz. Lakin sağ tıklamanın etkin olmadığı bir Mac’de CTRL tuşuyla Chrome’da boş bir sekme alanına tıklayıp birebir adımı tekrarlayabilirsiniz.

Evvelce, Chrome’un sekme çubuğundaki bir sekmeye sağ tıklayıp ‘Kapalı Sekmeyi Gene Aç’ düğmesine tıklanabiliyordu. Bu seçenek artık sekme sağ tıklama bağlam menüsünde görünmüyor. Bulmak için sağ alana tıklamanız gerekiyor.

Ezkaza kapatılan bir sekme klavye kısayoluyla nasıl açılır?

Kapatılan bir sekmeyi klavye kısaayoluyla gene açmak için Windows’ta CTRL + Shift + T ya da Mac’te CMD + Shift + T tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yakın vakitte bir pencereyi kapattıysanız, pencereyi tekrardan açabilirsiniz.

Bu klavye kısayolu, ‘Kapalı Sekmeyi Yeniden Aç’ seçeneğine tıklamakla tıpkı fonksiyonu görüyor. Kapatılan sekmeleri sırasıyla açmak için kısayola arka arda basmanız kâfi.

Bir cevap yazın