Google Haritalar hakkında şok iddia! Dağcıları ölüme sürüklüyor

84
Google Haritalar hakkında şok iddia! Dağcıları ölüme sürüklüyor

Google Haritalar hakkında ölümcül olabilecek sonuçlar elde edildiği iddia ediliyor. İddialara göre uygulamayı kullanarak yönünü bulmaya çalışan dağcılar kendilerini ölümcül uçurumlarda buluyor.

Bölgedeki dağcılık örgütleri, İskoçya’nın en yüksek dağı ve çevresindeki bölgelere çıkarmak isteyen yürüyüşçülerin GoogleHaritalar tarafından “potansiyel olarak ölümcül” rotalara gönderildiği konusunda uyardı. John Muir Trust Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ben Nevis’te gezinmek için GoogleHaritalar’ı kullanan artan sayıda insanın “deneyimli dağcılar için bile son derece tehlikeli” bir rota üzerinden yönlendirilme riskini taşıdığını söyledi. Popüler bir turistik yer olan Ben Nevis, Britanya Adaları’ndaki en yüksek dağ. Dağcıların her yıl binlerce zirveye tırmanmasına rağmen, bu dağa tırmanmak oldukça riskli ve tırmanıcılar arasından hala ölüm raporları geliyor.

Google Haritalar hakkında şok iddia! Dağcıları ölüme sürüklüyor

John Muir Trust’ın Nevis Koruma Görevlisi Nathan Berrie yaptığı açıklamada, “Sorun, GoogleHaritalar’ın bazı ziyaretçileri, muhtemelen zirveye en yakın otopark olduğu için Upper Falls otoparkına yönlendirmesi.” açıklamasında bulundu. Berrie, “Ancak bu doğru yol değil.” sözlerini ekledi. Dağcılık İskoçya kuruluşu, Google Haritalar tarafından önerilen bu rotanın “potansiyel olarak ölümcül” olduğu konusunda uyardı. Dağcılık İskoçya’nın dağ güvenliği danışmanı Heather Morning yaptığı açıklamada, “Tepe yürüyüşüne yeni başlayanlar için, GoogleHaritalar’a danışmak son derece mantıklı görünüyor, bu nedenle uygulamanın sunduğu rota oldukça önemli” açıklamalarını ekledi. “En deneyimli dağcı bile bu rotayı takip etmekte zorlanabilir. Hat çok dik, kayalık ve patikasız bir araziden geçiyor, iyi görüşte bile güvenli bir hat bulmak zor.” Tepki sosyal medyada büyüyor ancak Google’dan bir açıklama gelmedi.

Uber Bodrum hizmeti ile agresifleşti: Türkiye’nin tamamında hizmet vermek istiyor

Bir cevap yazın