Hangi Kış Lastiğini Tercih Etmeliyim?

74
Hangi Kış Lastiğini Tercih Etmeliyim?

Hangi Kış Lastiğini Tercih Etmeliyim? Türkiye’nin büyük bir bölümün kış aylarında 5 derece altında kar ve buz ile karşı karşıya olduğundan bu dönemler için bu derecelere uygun lastikler kullanmak gerekir. Bildiğiniz üzere Türkiye’de bölgesine göre kış çok ağır geçmektedir ve mutlaka kış lastiği takmanız gerekiyor. Ayrıca yazın kullanılan kış lastiği ise hızlı aşınmaya sebep oluyor. Yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanmak çok daha idealdir. Yine bölgesine göre kış çok ağır geçmiyor ise 4 mevsim güzel bir lastik alarak yaz ve kış kullanabilirsiniz. Tabi ki cümlemizin başında söylediğimiz gibi bölgenin iklimine göre…

Hangi Kış Lastiğini Tercih Etmeliyim?

Otomobil‘iniz de kullandığınız lastiklerinizi alırken 4 takım şeklinde alın. Farklı desenlere sahip lastikler sürüş esnasında farklı tepkiler vereceği için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Marka olarak sizin karar vermeniz çok daha uygun olacaktır. Biz sizlere kullandığımız markalardan bir kaçını söyleyeceğiniz. Arasından değerlerine bakarak sizin seçmeniz daha uygun olacaktır.

Ben İç Anadolu Bölgesinde yaşadığım için kışlık ve yazlık lastik diye ayırt etmiyorum. Çünkü kışları çok ağır geçmiyor burada. Sizin de bölgeniz bu şekilde ise benim izlediğim yoldan devam edebilirsiniz. Hem ekonomik olur hem de pratik. Ben Michael Primacy 4 aldım ve çok memnunum. Özellikle yağmurlu havalarda inanılmaz bir performans alıyorum. Diğer lastiklere göre de 10.000 km daha uzun ömürlü olduğu söyleniyor. Ben yaklaşık 20.000 km kullandım ve henüz hiç bir olumsuz yönünü görmedim. İçeri aldığı sesi olsun, bastığında durma mesafesi olsun vs…

Lastik Ebadı

Öncelikle lastik ebatlarınızı öğrenin. Lastiklerinizin yanağında bu bilgiler yer almaktadır. Örneğin; 245/45/17 gibi… Buradaki 17 yazısı jantınızın 17 inç olduğunu belirler.

 

Sürüş Tarzı

Aracı nasıl kullandığınız ile ilgilidir. Eğer daha çok sakin bir sürüş tarzınız var ve şehir içinde kullanıyorsanız.  Orta seviyeli bir kavramaya sahip lastik tercih edebilirsiniz. Yine sürüş esnasında yolda karşınıza ne çıkacağı ve lastiğin ne tepki verebileceğinin belli olamayacağını bilmeniz gerekir.

 

Yakıt tüketimi

Lastiğin “dönüş direnci”ne bağlı olarak hesaplanır.  A seviyesi en az yakıt tüketimi ve G seviyesi daha fazla yakıt tüketimini gösterir. Yakıt verimliliği çevre kirliliği için de önemli bir etken olmakla beraber A seviyesine doğru lastik fiyatları da artmaktadır.

 

Kavrama Düzeyi

Lastiğin ıslak şartlarda frenleme mesafesine bağlı olarak hesaplanır. . A seviyesi en yüksek frenleme, F en düşük frenleme olarak derecelendirilir. Aynı şartlarda A seviye lastiği bulunan bir araç F seviye lastiğe oranlara daha erken duracaktır.

Bir cevap yazın