HTTPS protokolü Google için varsayılan ayar olacak: Bilgisayar korsanlarına ağır darbe

93
HTTPS protokolü Google için varsayılan ayar olacak: Bilgisayar korsanlarına ağır darbe

Siber saldırıların artması ile birlikte HTTPS protokolü Google için varsayılan ayar olacak. Böylece reklamcılar tehlikeli durumlardan korunabilecek. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Google dünyanın en fazla kullanılan platformları içerisinde yer alıyor. Web sitesi kayıt bilgilerinizden banka şifrelerine kadar aklınıza gelebilecek her şey Google içerisinde kayıtlı kalıyor. Bu nedenle platformun çok ciddi bir önemi olduğunu söyleyebiliriz. Durumun farkında olan Google yeni bir güvenlik önlemi alıyor.

Bazı web siteleri sadece HTTP kullanıyor. Bu protokol ne yazık ki yeteri kadar güvenli değil. Bilgilerin nasıl aktarılacağını gösteren HTTP protokolü şifre olmadan tüm bilgileri metin olarak gönderiyor. Bu nedenle bilgisayar korsanları istediği gibi bu metinleri okuyabiliyor.

Ortaya çıkan son detaylara göre Google bundan sonra HTTPS protokolü kullanacak. HTTPS, bilgileri iletişim ağında şifreleyerek iletiyor. Böylece en hassas bilgiler bile koruma altına alınarak kullanıcılar korunuyor. Özellikle son dönemlerde bu tür şifreleme sistemlerine daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

HTTPS protokolü Google

Kullanıcılar eğer HTTPS yerine daha güvenliksiz bir protokol olan HTTP kullanan sitelere girerse uyarı alacak. Uyarıya rağmen bu siteye devam eden kişiler için Google herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor. Ayrıca sürekli olarak girilen bir HTTP sayfası varsa şirket daha sonradan bununla ilgili herhangi bir uyarıda bulunmayacak.

Microsoft Rusya merkezli hacker saldırılarına karşı uyardı

Yeni Chrome sürümü ile birlikte bu özelliğin gelmesi planlanıyor. Ağustos ve Eylül aylarında paylaşılması planlanan bu yeni sürüm siber saldırıları önemli ölçüde azaltabilir. Peki siz bu yeni Google özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın