Huawei WiFi AX3: WiFi 6 ve NFC dokunarak paylaş özelliğiyle güçlü bir router!

133
Huawei WiFi AX3: WiFi 6 ve NFC dokunarak paylaş özelliğiyle güçlü bir router!

Router’lar, ev ya da ofisteki mevcut internet bağlantısının kablosuz olarak genişleilmesi için önemlidir. Tabii piyasada pek çok router ürünü var, peki hangisini almalıyız? Huawei WiFi AX3, size bu yazımızda bahsedeceğimiz ürün. Bu cihazı diğer pek çok üründen ayıran önemli özellikleri var. Örneğin bu ürün, WiFi 6 teknolojisine destek veriyor ve üzerinde NFC paylaşım teknolojisini de barındırıyor. Şimdi detaylara geçelim.

Huawei WiFi AX3 router, beyaz renkte, şık tasarımlı bir router. Bünyesinde birleşik olarak toplamda 4 anten barındırıyor. Ön kısımda üzerinde bir tane fiziksel tuşu (H tuşunu eşleştirme ve WPS sıfırlama için kullanıyoruz), hemen alt kısımda led bildirimi (Ki bu ışığı da kapatabiliyorsunuz) ve arka tarafta da toplamda 4 tane ethernet bağlantı noktası var.
Ürünün kutusuna baktığımızda, bir adet güç adaptörü, bir adet ethernet kablosu, kullanım klavuzu ve garanti belgesi beraberinde geliyor.

Huawei WiFi AX3

Huawei’nin AI Life isimli uygulaması, pek çok elektronik ürününün kurulumu ve yönetimi için önemli bir nokta. Bu uygulama, bu router tarafında da devreye giriyor ve dakikalar içinde eşleştirme yapıp ürünü kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

AI Life uygulamasının üzerinden router’ın hızı, aile profili, ağa bağlanabilecek cihazlar, bağlı cihazların internet hızları gibi detayları düzenleyebiliyor, daha kişisel ve güvenli kullanım profilleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Eviniz ya da ofisinizde iyi bir internet bağlantınız var ve bu bağlantınızı modemden alarak router aracılığıyla kablosuz olarak pek çok farklı cihaza yaymak ve performans düşüşü yaşamadan kullanmak istiyorsanız, Huawei WiFi AX3’ün iyi bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünün en dikkat çekici taraflarından bir tanesini, WiFi 6 teknolojisine verdiği destek oluşturuyor. WiFi 6, ya da diğer deyimle 802.11ax, WiFi 5’e kıyasla pek çok konuda daha avantajlı ve şu an elektronik ürünlerde giderek yaygınlaşan güncel bir teknoloji

Huawei WiFi AX3

WiFi 6, WiFi 5’e kıyasla 3 katı daha yüksek hız sağlayabiliyor.

WiFi 5, 30ms gecikme süresi sunarken WiFi 6’da ise bu rakamın 10ms olduğunu görüyoruz.

Yine WiFi 6, WiFi 5’e kıyasla %30 azaltılmış güç tüketimiyle geliyor.

Kısacası WiFi 6, çoklu cihaz kullanımlarında dahi daha yüksek performans sunarken daha düşük güç tüketiyor ve kablosuz bağlantı keyfini “güçlü işlemlerde” dahi sorunsuz sunabiliyor. “Ne gibi güçlü işlemler” derseniz, internet üzerinden izleyebileceğiniz 4K çözünürlüklü filmlerden tutun da PC’de oynayacağınız online oyunlara kadar pek çok örnek verebiliriz. Bu tip içerikler, yüksek bağlantı hızına ihtiyaç duyar ve düşük gecikme süresi de oldukça önemlidir.

Huawei WiFi AX3, 2.4GHz ve 5GHz bantlarda çalışıyor. 2.4 GHz bantta 574 Mbps ve 5 GHz bantta 2402 Mbps hız sunabilen ürün, bu sayede aynı anda birden fazla cihazı bağlasanız dahi sorun çıkarmıyor. Zaten isterseniz bilgisayar ve akıllı televizyon gibi cihazlarınıza ethernet kablosuyla bağlanabiliyorsunuz, ki ethernet portlarının da 1000 Mbps’a kadar hız sunduğunu belirtelim.

Router, bünyesinde 4 çekirdekli ve 1.4GHz hızda çalışan Gigahome işlemciye sahip. MU-MIMO teknolojisi de var, ki bu da ağa bağlı birde fazla cihazda hız düşmeleri ya da sıraya sokma gibi can sıkıcı detayları ortadan kaldırıyor. Yani ağa bağlı tüm cihazlar, mevcut yapıda olabilecek en yüksek kablosuz bağlantı değerine erişebiliyor.

Huawei WiFi AX3

Huawei WiFi AX3, Huawei Share özelliğine de sahip. Kısaca açmak gerekirse, router’ın sağ yan tarafında bir NFC alanı bulunuyor. Share özelliği bulunan akıllı telefonunuzu buraya getirip dokundurduğunuzda, herhangi bir işlem yapmadan ve şifre girmeden kablosuz ağa dahil olabiliyor ve internet kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu, evinize ya da ofisinze gelen misafirleriniz için oldukça güzel bir yöntem. Özellikle Huawei telefonlar tarafında güçlü bir işbirliği olduğunu, bunun haricinde pek çk Android telefonun da bu özelliğe destek verdiğini belirtelim.

Bu arada, ürünün güvenli bağlantı sunduğunu ve CC EAL5 sertifikasına sahip olduğunu da belirtelim. Yani ticari alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Bir cevap yazın