İklim değişikliği araştırmaları erkekleri suçluyor: Kadınlar daha masum çıktı

106
İklim değişikliği araştırmaları erkekleri suçluyor: Kadınlar daha masum çıktı

Küresel iklim değişikliği araştırmaları erkekleri çok daha fazla suçlu gösterdi. Sera gazı salınımında kadınların daha masum. Hadi gelin bu sonuçların nasıl çıktığına birlikte bakalım.

Erkekler ile kadınlar kıyaslandığında ortaya son derece ilginç bir tablo çıkıyor. İklim değişikliğinde genellikle kadınlar çok daha fazla harcama yapması nedeniyle eleştiriliyordu. Ortaya çıkan detaylar aslında kadınlarla erkeklerin aynı oranda harcama yaptığını ancak erkeklerin daha fazla çevreyi kirlettiğini gösterdi.

Küresel ısınmayı durdurmak artık herkesin en önemli görevlerinden bir tanesi. Özellikle gelişmiş ülkeler bu konuda fazlasıyla eleştiri alıyor. Mesela ABD ve AB ülkeleri eleştiri oklarının hedefinde. Peki çevre kirliliğine cinsiyet temelli olarak yaklaşmak mümkün mü?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda iklim değişikliği ile alakalı son derece ilginç sonuçlar ortaya çıkarıldı. Bugüne kadar sera gazı salınımı olarak genellikle ülke bazlı olaya bakıldı. Şimdi ise erkekler ve kadınlar bu konuda kıyaslandı.

iklim değişikliği araştırmaları erkekleri

Ecolop araştırma şirketi İsveç’te bir çalışma başlattı. Bu çalışma sonuçlarına göre erkekler daha fazla sera gazı salınımına neden oluyor. Bunun en önemli nedenleri arasında et tüketimi ve otomobil kullanımı geliyor. Özellikle araç kullanımı esnasında çok ciddi miktarda sera gazı salınımı gerçekleşiyor.

Küresel iklim değişikliği insan ölümlerini arttırıyor: İşler trajik boyuta ulaştı

Kadınların ise daha çok giysi ve sağlık gibi alanlara harcama yaptığı ortaya çıktı. Bu alanlarda sera gazı salınımı çok ciddi seviyelerde değil. Ancak erkeklerin et ve otomobil hayranlığı doğanın ciddi miktarda kirlenmesine neden oluyor. Buna göre erkekler kadınlardan yüzde 16 daha fazla çevre kirliliğine neden oluyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın