İlk Doom için mini servet teklif edildi! Araba parasına oyun!

15
İlk Doom için mini servet teklif edildi! Araba parasına oyun!

Doom, 1993 yılından beri hayatımızda. Şimdiye dek pek çok devam üyesi hazırlandı ve başarılı bir seri halini aldı. Yine de, ilk oyunun değeri bir başka. Hem maddi hem de manevi olarak… Evet, işin içinde maddiyat hâlâ var.

Çoğumuzun eskilerden kalma favori oyunları vardır ve durup düşününce, genellikle “manevi” yön ağır basar. Bazı yapımlar ise, yıllar geçse bile “maddi” olarak da değerini katlayabiliyor. İşte Doom 1 de onlardan bir tanesi.

id Software, Doom 1’i “Mail Order” olarak oyuncuların beğenisine sunmuştu. Yani önce ücretsiz deneme sürümünü oynuyordunuz ve beğenirseniz firmayı arayarak tam sürüm için sipariş veriyordunuz. Sonrasında da oyunun tam sürümü, “Big Box”, yani büyük kutulu olarak postayla size ulaştırılıyordu. Tabii bu yöntem, aslında yurt dışında kullanılan bir yöntemdi.

İşte oyunun “Mail Order” versiyonu, koleksiyonerlerin en çok sahip olmak istediği parçalardan bir tanesi. Şu an Ebay gibi bir siteye girip baktığınızda, ikinci el kondüsyona sahip bir Doom Mail Order’ı 1500 ile 5000 dolar arasında değişen fiyatlarla bulabilirsiniz, ki bu bahsettiğimiz örnekler de yalnızca 3-5 tane. Zira oyunun ikinci elini bulabilmek bile artık çok zor. Şimdi bahsedeceğimiz örnek ise, eşine az rastlanır bir örnek…

İlk Doom için yaklaşık 300 bin TL teklif edildi! Araba parasına oyun!

Enrico Ricciardi, bir fotoğrafçı ve aynı zamanda retro oyun koleksiyoncusu. İtalya’da yaşayan Ricciardi, Doom’un “çok nadir” olarak nitelendirilen bazı sürümlerine sahip. Örneğin…

Ricciardi’de Doom Mail Order – 5.25″ disketli Mail Order sürüm ve oyunun yapımcılarından John Romero’nun da imzaladığı ve hâlâ jelantinli (Sıfır) olan 3.5″ disketli Mail Order sürüm var. Koleksiyoncu, John Romero ve eşini birkaç sene önce İtalya’daki stüdyosunda misafir etmiş ve bu esnada sıfır kondüsyondaki oyununu da imzalatmıştı (Fotoğrafı yukarıda da görebilirsiniz).

İlk Doom için yaklaşık 300 bin TL teklif edildi! Araba parasına oyun!

Koleksiyoncu, Romero‘nun da imzaladığı sıfır kondüsyondaki Doom Mail Order sürümü için geçtiğimiz günlerde ciddi bir teklif aldığını, ama bunu geri çevirdiğini belirtiyor. Teklif edilen rakamın ise, 20 bin doların üzerinde olduğunu ekliyor. TL olarak hesapladığımızda, yaklaşık 300 bin lira yapıyor. Bu gerçekten ciddi bir rakam!

Peki ama ilerleyen günlerde, daha yüksek bir teklif gelirse satmayı düşünür mü? Ricciardi, kapıları şimdiden kapatıyor ve satmayacağını yineliyor. Çünkü bu oyunun kendisi için fazlasıyla özel, kişisel bir oyun olduğunu ifade ediyor.

Huawei Nova 9 SE inceleme: Gençler için yeni bir arkadaş!

Bir cevap yazın