İnternet tarayıcılarının gizli modu gerçekten güvenilir mi: Bir daha düşünün

103
İnternet tarayıcılarının gizli modu gerçekten güvenilir mi: Bir daha düşünün

İnternet tarayıcılarının gizli modu genellikle son derece güvenilir bulunuyor. Yaptığınız her şeyin gizli bir şekilde saklandığı bu platform aslında sanıldığı kadar güvenli olmayabilir. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük internet tarayıcıları olarak bilinen Safari ve Google gibi uygulamalar her geçen gün etki alanını genişletiyor. Safari iPhone kullanıcıları için en kritik internet tarayıcısı olarak görülüyor. Google ise dünyanın en fazla tercih edilen arama motoru. Bu platformlar içerisinde her gün milyonlarca arama yapılıyor.

Bu aramalardan bazıları herkese açıklayabileceğiniz türdendir. Ancak kimi aramalar kullanıcılara soğuk terler götürecek kadar tuhaf olabiliyor. Bu nedenle arama geçmişinin görünmesini istemeyenler gizli mod seçeneğini tercih ediyor. Ortaya çıkan son detaylara göre aslında gizli mod seçeneği o kadar da güvenli değil.

Tarayıcı geçmişinde kaydedilen tüm bilgiler ilerleyen zamanlarda bilgisayar korsanları tarafından kullanılabiliyor. Normal şartlarda Google veya Safari gibi uygulamalar size ait çevrimiçi geçmişinizi kaydetmez. Ancak bilgisayar korsanları zararlı yazılımlar üzerinden gizli mod bilgilerinize erişebilir.

İnternet tarayıcılarının gizli modu

Bazıları tarafından reklam almamak için de kullanılan bu seçenek özel casus yazılımlar karşısında ne yazık ki çaresiz kalıyor. Hayatımızın neredeyse her alanında bu zararlı yazılımlar nedeniyle zor durumda kalabilirsiniz. Mesela işyerinizde yaptığınız aramalar nedeniyle patronunuz ile aranız bozulabilir.

Safari Touch ID ve Face ID ile şifre kullanmadan giriş imkanı sunacak!

Gizlenmek istiyorsanız veya bilgisayar korsanları tarafından bilgilerinizin görünmesine müsadeniz yoksa gizli mod konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Neredeyse tüm uygulamalara giriş için kullandığınız bilgiler bilgisayar korsanları tarafından gizli mod üzerinden ele geçirilebiyor. Peki siz gizli mod özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın