Jeff Bezos’un elektrikli otomobil şirketi yatırıma doymuyor: Tesla’yı geçebilir

112
Jeff Bezos’un elektrikli otomobil şirketi yatırıma doymuyor: Tesla’yı geçebilir

Birçok kişinin henüz yeni yeni duyduğu Jeff Bezos’un elektrikli otomobil şirketi Rivian çok fazla yatırım almaya başladı. Bugüne kadar yaklaşık olarak 10,5 milyar dolar toplayan bu marka durmayacak gibi görünüyor.

Elektrikli otomobil alanında çok fazla gelişme yaşanıyor. Dünya neredeyse tamamen bu tür araçlar ile dolacak diyebiliriz. Avrupa Birliği bu konudaki en radikal kararlardan bir tanesini aldı. 2035 yılına kadar Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde benzinli veya dizel araçların satışı yasaklı hale gelecek. Kısacası bu tür araçlar antika olacak.

Avrupa Birliği bu tür kararlar almaya devam ederken Çin ve ABD boş durmuyor. Özellikle Çin çok ciddi teşvikler veriyor. Mesela elektrikli araç kullanan kişiler için ek vergi indirimleri yapılıyor. Böyle bir ortamda Rivian elektrikli araç markası çok yüksek yatırım almayı başarıyor. Şirket daha yeni 2,5 milyar dolar yatırım aldı.

Jeff Bezos tarafından alınan bu elektrikli araç markası birçok şirketten yatırım almaya devam ediyor. Amazon, D1 Capital Partners ve Ford tarafından başlatılan yatırım turu ile birlikte 2,5 milyar dolar gelir elde edildi. Böylece toplamda 10,5 milyar dolar hedefi tutturuldu.

Jeff Bezos'un elektrikli otomobil

Bunların yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şirketin amacı kamuya açık bir fonlamada 50 milyar dolar elde edebilmek. Tesla markasının en yakın rakiplerinden bir tanesi olması planlanan bu otomotiv şirketi ikinci fabrikasını açacak. R1T ve R1S modelleri ile birçok kişinin heyecanlanmasını sağlayan şirket daha fazla araç üretmek istiyor.

Peugeot elektrikli araçlar konusunda radikal bir karar alıyor

Herhangi bir markanın küresel çapta satış yapabilmesi için fabrikalarının olması gerekiyor. Mesela Çin veya Tayland gibi ülkelerde fabrikasının olması önemli bir avantaj kazandıracaktır. Rivian markasını ilerleyen yıllarda muhtemelen çok daha fazla konuşuyor olacağız.

Bir cevap yazın