Koronavirüs Delta Plus aşılardan bile kaçabiliyor: En tehlikeli mutasyon

93
Koronavirüs Delta Plus aşılardan bile kaçabiliyor: En tehlikeli mutasyon

En tehlikeli türlerden bir tanesi olduğu düşünülen Koronavirüs Delta Plus aşılardan bile kaçma yeteneğine sahip. Hindistan’da yaşanan bir olay büyük panik yarattı. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Her geçen gün daha fazla kişide görülen Covid-19, endişe düzeyini giderek artıyor. Özellikle Hindistan’da adeta virüs çıldırmış gibi mutasyona uğruyor. İngiltere, Güney Afrika ve daha birçok ülkede virüs sürekli olarak mutasyona uğradı. Şimdi ise en tehlikeli tür ortaya çıktı.

Bilim insanları tarafından Delta Plus olarak adlandırılan bu tür onlarca defa mutasyona uğramış gibi görünüyor. SARS-COV-2’nin Delta Plus varyantı aşılardan bile kaçabilme yeteneğine sahip. Böylece hem daha fazla kişiye bulaşıyor hem de aşıları etkisiz hale getirebiliyor.

Hindistan’da 65 yaşındaki bir adam Delta Plus varyantına sahip Koronavirüse yakalandı. Buraya kadar herşey normal görünse bile işin asıl tuhaf tarafı bu adamın aşı olmasıydı. Öncesinde 2 doz aşı olmasınarağmen yine de virüsü kaptı.

Koronavirüs Delta Plus aşılardan

Normal şartlarda aşı olan kişilerin bu virüsü kapma ihtimali son derece düşük olduğu ifade ediliyordu. Ancak gelen bu tür vaka haberleri endişe oranını ciddi miktarda artırıyor. Koronavirüsün en tehlikeli varyantı olarak görülen Delta Plus bağışıklık sisteminden bile kaçma yeteneğine sahip. Bu durum onu en az 10 kat daha tehlikeli hale getiriyor.

Koronavirüs beyin hasarına yol açıyor mu bilim insanları açıkladı

Delta Plus varyantı ile ilgili yüzde 60 oranında daha bulaşıcı olduğu söyleniyor. Öksürük, ateş, baş ağrısı ve deri döküntüsü gibi belirtiler gösteren virüs türü yeni varyantı ile birlikte ABD, Japonya, Rusya ve Hindistan ile birlikte 11 ülkede görüldü. Tüm dünya bu varyanta karşı büyük bir endişe içinde. Peki sizce yeni varyant ile mücadele etmek için ne tür önlemler alınmalı.

Bir cevap yazın