Kripto paralarda devlet desteği geliyor: Herkese 30 dolarlık Bitcoin

120
Kripto paralarda devlet desteği geliyor: Herkese 30 dolarlık Bitcoin

Kripto paralarda devlet desteği borsalarda büyük bir yankı uyandırdı. Bitcoin gibi kripto paraların zor durumda olduğu şu günlerde güzel bir haber gelmiş oldu. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Öncelikle Bitcoin üzerinden devlet desteği verecek olan ülkenin en Salvador olduğunu baştan belirtelim. Bitcoin gibi lider bir kripto para birimini kendi ülkesinin resmi parası haline getiren bu ülke yatırım yapmaya doymuyor. Geçtiğimiz günlerde El Salvador Bitcoin için yeni resmi paramız ifadesini kullanmıştı.

Aynı şekilde herkes için 30 dolarlık Bitcoin dağıtılacağı ifade edilmişti. Böylece bu dijital varlığa olan güvenin tam olduğu gösterildi. 15 yaşın üzerindeki vatandaşların tamamına 30 dolarlık btc dağıtılacak. Ülkede bu yaş grubu 4,72 milyon düzeyinde.

El Salvador’un 15 yaşın üzerindeki vatandaşlarının tamamına 30 dolarlık Bitcoin yatırmak için ne kadarlık bir alım yapması gerekiyor? Eğer hiçbir problem yaşamadan herkese Bitcoin dağıtmak istiyorsa yaklaşık olarak 140 milyon dolar harcaması gerekecek. Açıkçası bu rakam Bitcoin yatırımı için riskli görülebilir.

Kripto paralarda devlet desteği

Eğer ülke böyle bir alım yaparsa yaklaşık olarak yüzde 2,5 oranında fiyat artışı yaşanabilir. Bitcoin ücretsiz bir şekilde herkese dağıtılacağı için ülke kendi rezervini vatandaş ile paylaşmış olacak. Normal şartlarda herhangi bir ülke Bitcoin alırsa bunu kendi rezervine ekleyebilir. Fakat El Salvador vatandaşlarıyla bu rezervi paylaşmayı tercih etti.

Bitcoin etkinliği Musk spekülasyonlarına maruz kaldı: Yeni bir skandal yaşanabilir

Her ne kadar olumlu gibi görünse bile aslında ülkenin başı biraz belaya girebilir. Dünya Bankası ve IMF, El Salvador tarafından alınan kararları pek olumlu karşılamıyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın