Manavgat yangını, Türkiye’nin en büyük yangın felaketi olarak tarihe geçti

148
Manavgat yangını, Türkiye’nin en büyük yangın felaketi olarak tarihe geçti

Türkiye son dönemde bitmek bilmeyen şiddetli orman yangınlarıyla boğuştu. Bir çok şehirde aynı anda başlayan ve ciddi anlamda zarar veren bu yangınlar ülkenin en büyük yangın felaketlerinden birini gördü. Manavgat yangını Türkiye’nin en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçti. İşte detaylar.

Yapılan analizler sonucunda, Manavgat’ta 56 bin 663, Marmaris’te 12 bin 935, Bodrum’da 11 bin 898, Köyceğiz’de 1629 ve Gündoğmuş’ta 685 olmak üzere toplam 83 bin 810 hektarlık alanın yandığı ortaya çıktı. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Harita Mühendisliği Bölümü İleri Uzaktan Algılama Teknoloji Laboratuvarı’nda yapılan araştırmaların sonuçları açıklandı. 28 Temmuz’da başlayan orman yangınlarının sonuçları iç açıcı değil. Evrensel olarak küresel ısınma kapsamında bir darbe daha aldık.

Manavgat yangını, Türkiye'nin en büyük yangın felaketi olarak tarihe geçti

Yangının en fazla etkili olduğu alanlar arasında Manavgat, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz ve Gündoğmuş ilçeleri yer aldı. Yapılan analizler sonucu şu açıklamalar paylaşıldı: “Gerçekleştirilen analizlerde, yangından etkilenen alanlar yanma şiddeti derecelerine göre düşük, orta düşük, orta yüksek ve yüksek olarak sınıflandırılarak tematik yangın haritaları üretildi. Analizler sonucunda, Manavgat’ta 56 bin 663, Marmaris’te 12 bin 935, Bodrum’da 11 bin 898, Köyceğiz’de 1629 ve Gündoğmuş’ta 685 olmak üzere toplam 83 bin 810 hektarlık alanın yandığı tespit edildi.” “Yangınlar neticesinde, düşük yanma şiddetine maruz kalan alanlar 22 bin 571, orta yanma şiddetine maruz kalan alanlar 47 bin 176 ve yüksek yanma şiddetine maruz kalan alanlar 14 bin 64 hektar olarak hesaplandı. Günümüze dek ülkemizde yaşanan en büyük yangın, 2008 yılında Antalya ili Manavgat ilçesi Taşağıl bölgesinde çıkmış ve yaklaşık olarak 16 bin hektarlık alan yanmıştı. Bu veri göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık 57 bin hektarlık alanın yanmasına sebep olan 2021 Manavgat yangını, ülkemizde yaşanmış en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçmiş durumda.”

Super Mario oyunu 2 milyon dolara satılarak rekor kırdı!

Bir cevap yazın