Marmara’da müsilaj sorunu hakkında bakanlık açıklama yaptı: “Hepsini temizledik”

70
Marmara’da müsilaj sorunu hakkında bakanlık açıklama yaptı: “Hepsini temizledik”

Marmara’da müsilaj sorunu büyük tartışma yaratmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı konu ile ilgili önemli açıklamalara yer verdi. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Marmara Denizi bugüne kadar hiç olmadığı kadar büyük bir müsilaj sorunu ile karşı karşıya kaldı. Denizlerin üstünün müsilajdan dolayı bembeyaz hale gelmesi tedirginlik yaratmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamalar ise bir hayli ilginç.

Yaklaşık olarak 30 gün devam eden temizlik çalışmaları ile birlikte bakanlık tarafından bir açıklama yapıldı. Valilik, belediyeler, bilim insanları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda ortak çalışma yürüttü. Hemen ardından Marmara Denizi’nde müsilaj probleminin kalmadığı ifade edildi.

Türkiye’nin en önemli denizleri içerisinde yer alan Marmara Denizi her açıdan kritik değere sahip. Balıkçılık sektöründen tutun da taşımacılık faaliyetlerine kadar Marmara Denizi görebileceğiniz en büyük değerlerden bir tanesine sahip.

Marmara'da müsilaj sorunu

Devam eden denetimler sonucunda 30’uncu gün toplamda 9 bin 532 adet denetim tamamlandı. Mevzuata aykırı olduğu düşünülen yaklaşık olarak 47 işletme faaliyetten çıkarıldı. Ayrıca 154 işletmeye 19 milyon TL’den fazla idari para cezası kesildi. Böylece denetimlerin çok daha sık hale getirildiği ifade ediliyor.

Küresel iklim değişikliği insan ölümlerini arttırıyor: İşler trajik boyuta ulaştı

8 Haziran 2021 tarihinde İstanbul Caddebostan sahili ile birlikte müsilaj temizleme çalışmaları başlamıştı. Her ne kadar Marmara Denizi’nin üstü beyaz görüntüden kurtulsa bile yine de alt kısımlarda tehlike devam ediyor. Müsilaj probleminin ortaya çıkmasına neden olan deniz kirliliği önlenmezse yeniden beyaz tabaka oluşabilir.

Bir cevap yazın