Mars helikopteri rekor uçuş sayısına ulaştı: NASA beklenmeyeni başardı

10
Mars helikopteri rekor uçuş sayısına ulaştı: NASA beklenmeyeni başardı

Büyük bir emek harcanan Mars helikopteri rekor uçuş sayısı ile kendisinden tekrar bahsettirdi. ABD Uzay Ajansı çok büyük bir iş başardı. Hadi gelin konuyla ilgili detaylara birlikte göz atalım.

NASA uzun bir süredir Mars gezegeninde bulunuyor. Burada araştırmalar yapıp yaşama elverişli olup olmadığını tespit etmek istiyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından gönderilen Perseverance isimli uzay aracı her şeyi yapamıyor. Özellikle yüksek yerlere çıkması son derece zor.

NASA tarafından geliştirilen yeni bir helikopter türü ise kendisinden beklenmeyeni başardı. Mars’ta uçabilen ilk mini helikopter olarak kayıtlara geçen bu araç, normal şartlarda sadece 5 kez uçabilecekti. Ancak NASA bu konuda rekor kırmayı başardı.

Mars’a gönderilen uzay aracı her yere yetişemeyince helikopter yardıma koşuyor. Böylece örnek numune alınmayan neredeyse hiçbir yer kalmıyor. Bu uzay helikopteri aynı zamanda Mars gezegeninde kullanılabilecek araçların sınırını gösteriyor.

Mars helikopteri rekor uçuş

NASA tarafından gönderilen helikopter, sadece 5 defa uçacak olmasına rağmen 7 sayısını bulmayı başardı. Böylece kendisinden beklenmeyeni yapan NASA itibarını kat kat arttırmış oldu. Uzayda bilimsel çalışmaların merkezi haline gelen bu kuruluş yeni helikopter çalışmalarında daha fazla uçuş hedefleyecek.

Bilimsel veri toplanabilen her yerde Mars aracının kullanılması amaçlanıyor. Şimdilik 7 rakamına ulaşılmış olsa bile yine de kısa bir süre içerisinde bu daha fazla artırılacak. Görünen o ki NASA bu helikopteri birkaç kez daha kullanacak. Peki siz Mars helikopteri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın