NASA lazer teknolojisi yüzyılın buluşunu yaptı (Video)

91
NASA lazer teknolojisi yüzyılın buluşunu yaptı (Video)

Bilim dünyasında büyük bir ses getirmeyi başaran NASA lazer teknolojisi, ilginç bazı keşiflere imza attı. Hadi gelin hem bu keşiflere hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

NASA tarafından başlatılan ve ICESat ismi verilen araştırmalar ile birlikte buzullarda eriyen suların nereye gittiği bulundu. Normal şartlarda bu buzulların hızlı bir şekilde okyanus ile karıştığı sanılıyordu. Bilim insanları aslında bunun çok daha farklı olduğunu gördü. Yeni geliştirilen bir lazer teknolojisi Antartika’nın altındaki gölleri gösterdi.

NASA bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Antartika’nın hemen altında yer alan bu göllerin bir haritası çıkarıldı. Böylece birçok gölün hemen bu kıta altında oluştuğu görüldü. Yapılan yeni çalışmalarla birlikte daha başka göllerin olduğu fark edildi.

2018 yılında ICESat-2 ile birlikte bilim insanları ilk bulguları almaya başladı. Uzaydan lazer taraması yapabilen ve böylece buzulların altında yer alan birçok detayı görebilen bu yeni uydular yeni buluşlara imza atıyor. Antartika’nın hemen altında 130 farklı gölün olduğu resmi olarak NASA tarafından belirlendi.

Yeni lazer teknolojisi ayrıca bu göllerin birbirleri ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Hatta sıcak havalarda daha fazla etkileşime girdikleri bile görüldü. Yeryüzündeki göllerin ve nehirlerin birbirleri ile buluşup okyanusa dökülmesi gibi bir sistem söz konusu. Bilim insanları Antartika buzullarının altında yer alan göllerde yine benzer bir sistemin olduğunu düşünüyor.

Beyinleri genç kalanlar bilim insanlarının araştırma konusu oldu: Bunu nasıl başarıyorlar

Buzulların erimesi ile birlikte göllerin giderek daha fazla büyüdüğü tespit edildi. Bu göllerin büyümesi aynı şekilde okyanusların ve denizlerin seviyesini artırıyor. Peki siz yeni yapılan bu buluş hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın