Nintendo satışları geçen yılki karantinalar sebebiyle darbe aldı

99
Nintendo satışları geçen yılki karantinalar sebebiyle darbe aldı

Nintendo koronavirüs karantinaları sebebiyle en çok etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Şirket, son üç aylık raporunu yayınladı. Sonuçlar çok iç açıcı görünmyor. İşte detaylar.

Video oyunu endüstrisi, Çin’deki üretim süreçlerindeki gecikmeler nedeniyle COVID-19 pandemisi döneminde çeşitli şekillerde önemli ölçüde etkilendi. Pandemi döneminde darbe alan bir diğer şirket de Nintendo oldu. 30 Haziran’a kadarki son üç ayda şirket, 119 milyar yen işletme karı açıkladı. Ancak bu başarı oranı geçen yıl bu zamanlardaki 144 milyar yen’e (1.3 milyar $) kıyasla yüzde 17,3’lük bir düşüş anlamına geliyor. Geçen yıla göre bir diğer fark, 2020’de olduğu gibi kullanıcıları çekecek bir Nintendo markasının olmaması.

Nintendo satışları geçen yılki karantinalar sebebiyle darbe aldı

Nintendo’nun toplam yazılım satışları, geçen yılın aynı döneminde yaptığı ticaretten yalnızca yüzde 10,2 daha küçük. Bloomberg, şirketin düşen satışlardaki boşluğu kapatmak için hisse senedi geri alımları yapacağını bildiriyor. Nintendo’nun finansal sağlığı, 2021’in diğer yarısında düzelmek zorunda. Şirket ayrıca, donanım satışlarını artırmak için OLED Switch ve Zelda Game and Watch gibi projelerle gelecek. Yakın gelecekte ayrıca NintendoSwitch’e odaklanan projeler de görmemiz muhtemel. Şirket gördüğü kayıpları telafi edecek çalışmalar yapıyor. Hayatın biraz daha normale dönmesiyle satışların artması da söz konusu olabilir. Ancak farklı koronavirüs varyantları mevcutken net bir şey söylemek imkansız. Bu yüzden Nintendo için gelecekteki satışları öngörmek de oldukça zor.

İnternet tarayıcılarının gizli modu gerçekten güvenilir mi: Bir daha düşünün

Bir cevap yazın