Nükleer santraller Elon Musk radarında: Güneş enerjisi tatmin etmedi

123
Nükleer santraller Elon Musk radarında: Güneş enerjisi tatmin etmedi

Nükleer santraller Elon Musk radarına girdi. Tesla ve SpaceX CEO’su bu konuda son derece önemli açıklamalara yer verdi. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Elon Musk günümüzün en çok konuşulan girişimcileri içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde onun yaptığı bazı girişimler çok konuşuldu. Temiz enerji ve doğaya saygılı çözümler onun çıkış noktası olarak görülüyor. Ancak son olarak yaptığı bir konuşma bunların tam tersini işaret etti.

Twitter üzerinden de aktif bir kullanım sağlayan ünlü iş insanı nükleer tesisler hakkında açıklama yaptı. Bu açıklamasında nükleer tesislerin aslında kötü olmadığını söyledi. Ona göre nükleer enerji temiz enerji olarak görülebilir. Çevreciler ise kesinlikle bu tür enerji türlerinin çevreci olmadığını düşünüyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında enerji konusunda durduk yere tartışma açılmadı. Ona Bitcoin madenciliği ile ilgili soru soruldu. Böyle bir madencilik faaliyetinin karşılanması için devasa bir enerjiye ihtiyaç var. Bu enerji ihtiyacı nükleer santraller üzerinden karşılanabilir.

Nükleer santraller Elon Musk

Aslına bakacak olursak onun bahsettiği daha çok füzyon teknolojisi. Nükleer santrallerde kullanılan füzyon teknolojileri genellikle uzun ömürlü radyoaktif atık ortaya çıkarmıyor. Güneşin enerji üretme biçimi olarak bilinen füzyon reaksiyonu birçok şirket tarafından kullanıldı. Ancak hiçbirisi bunu ticari hale getiremedi.

Nükleer pil teknolojisi tüm dünyayı değiştirebilir: Hiç bitmeyen bataryalar üretilebilir

Sadece Elon Musk değil aynı şekilde Bill Gates gibi isimler de enerji santralleri konusunda yenilikçi çözümlere başvurdu. Nükleer enerji geleneksel şekilde yapılırsa büyük tepki toplayabilir. Ancak yeni füzyon teknolojisine dayanan nükleer enerji bazı çevreciler tarafından kabul edilebilir. Bakalım ilerleyen yıllarda enerji konusunda ne tür radikal değişimler yaşanacak.

Bir cevap yazın