Razer Opus X: Her ihtiyacınız için ANC’li kablosuz kulaklık

67
Razer Opus X: Her ihtiyacınız için ANC’li kablosuz kulaklık

Razer, Opus kulaklık ailesine yeni bir modeli daha dahil etti. Opus X, “daha uygun fiyatlı bir model” olarak ön plana çıksa da, sunduğu dikkat çekici detaylar da var.

Opus X, üç farklı renk seçeneğiyle geliyor. Bunlar yeşil, beyaz ve pembe. Bize deneyimlememiz için beyaz rengi geldi, ki bu da “Mercury Edition” olarak adlandırılıyor.

270 gram ağırlıktaki kulaklık, Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisine sahip. Bünyesinde aktif gürültü engelleme teknolojisi ve dahili mikrofon sistemi barındırıyor. İsterseniz şimdi biraz daha detaya inelim…

Razer Opus X, ilk etapta şık ve aynı zamanda kullanışlı yapısıyla dikkatleri üzerine topluyor
Kulaklıklar sağa sola dönebiliyor ve tabii ki kafa yapınıza göre kafa bandını da ayarlayabiliyorsunuz. Razer, hem kafa bandında hem de kulaklık pedlerinde yumuşak yastıklar ve deri malzemelerden yararlanmış.

Yine kulaklığın üzerinde güç tuşu, ses tuşları, aktif gürültü engelleme ve şeffaflık modu tuşları gibi detaylar yer alıyor.

Ürün, uzun süreli deneyimlerde dahi kulakta ve kafada rahatsızlık hissi uyandırmıyor. Böylelikle nerede olursanız olun, kablosuz olarak deneyimlerinizi sürdürebiliyorsunuz.

Günümüzde artık pek çok kullanıcı, kulaklık alırken “ANC”, yani aktif gürültü engelleme teknolojisi de var mı diye bakıyor. Razer, kullanıcılara bu özelliği de sunuyor. Bu sayede bir süreliğine dış dünyadan kopabiliyorsunuz. Bu özellik, özellikle dış mekân kullanımlarında işinize yarıyor. Rahatsız edici dış seslerden soyutlanıyor ve dinlediğiniz müziğe, oynadığınız oyuna ya da izlediğiniz videoya odaklanabiliyorsunuz.

Tabii isterseniz çevrede olup bitenlerden haberdar olmak için Quick Attention, yani “Dikkat” modunu da aktifleştirebilirsiniz. Böylece kulaklık, çevredeki sesleri de duymanızı sağlayabiliyor.

Razer Opus X: Her ihtiyacınız için ANC'li kablosuz kulaklık

Cihaz, yüksek bant genişliği sunarken bir yandan da pil ömrünün korunması hedefleniyor. Ürün, bağlı olduğu cihazla 10 metre mesafeye kadar kablosuz olarak iletişim halinde kalarak deneyim sunabiliyor.

Burada özellikle 60ms düşük gecikme süreli oyun modundan söz etmeliyiz. Eskiden pek çok kablosuz kulaklık, oyun oynarken ya da bir şeyler izlerken, ses ve görüntü senkronu tarafında sorunlar yaşatır ve bu da alacağımız keyfi azaltırdı. Razer, “Bir oyuncu markası” olduğunu burada da gösteriyor aslında. Opus X kablosuz kulaklık ile oyun ve video deneyimleri de sorunsuz gerçekleşebiliyor.

Bir şarkı dinlediğinizde, detayları sanki katman katman, birbirine karışmadan elde edebiliyorsunuz. Bir oyun oynadığınızda ya da film izlediğinizde ise, işitsel detayların hangi yönden, ne kadar uzaktan gelebildiğini dahi tahmin edebiliyorsunuz.

Tabii burada 40mm sürücülerden de söz etmek gerekiyor. Özel hazırlanmış 40mm sürücüler, en düşük seviyeden en yüksek seviyeye kadar farklı tonlarda sesleri ayrıştırarak net şekilde kulaklarınızla buluşturabiliyor.

Bünyesinde yer alan mikrofon sistemi, yaptığınız telefon görüşmeleri ya da internet üzerinden gerçekleştireceğiniz videolu görüşmelerde de yardımınıza koşacaktır.

Ürünü, beraberinde gelen Type-C kablosu ile şarj edebilirsiniz. Yarım metre uzunluğundaki kabloyu, tabii ki farklı cihazlarınızda da kullanabiliyorsunuz.

Opus X kulaklık, tek şarj ile aktif gürültü engelleme modu açıkken 30 saate kadar, aktif gürültü engelleme modu kapalıyken de 40 saate kadar deneyim sunabiliyor.

Razer Opus X: Her ihtiyacınız için ANC'li kablosuz kulaklık

Öncelikle, Opus X’in 100 dolarlık fiyat etiketi olduğunu söyleyelim. Opus ise, 200 dolarlık fiyat etiketine sahip. Dolayısıyla Opus X’te bazı özellikleri göremiyoruz. Örneğin…

Opus X’te otomatik oynatma ve durdurma özelliğine yer verilmiyor. Öte yandan, Opus’ta 3.5mm bağlantı opsiyonu da bulunuyordu. Opus X ise, yalnızca Bluetooth üzerinden çalışıyor.

Opus X’in Opus’a kıyasla güzel bir yanı ise, 60ms düşük gecikme süresine sahip olması. Bu, 200 dolarlık Opus modelinde yer almayan bir özellik.

40mm sürücülerin Opus ile aynı olduğunu da ekleyelim.

Bir cevap yazın