REvil hacker grubu hiçbir sebep yokken dağıldı: ABD ve Rusya anlaştı mı

94
REvil hacker grubu hiçbir sebep yokken dağıldı: ABD ve Rusya anlaştı mı

REvil hacker grubu en korkunç bilgisayar korsanları içerisinde yer alıyordu. Özellikle son dönemlerde bu grup, baskınlığı giderek artmıştı. Ancak beklenmeyen bir şekilde grup dağıldı.

Bugüne kadar ABD’li şirketlere siber saldırı düzenleyen bir gruptan bahsetmiştik. Rusya merkezli hacker grubu olarak bilinen REvil, çok büyük saldırılar gerçekleştiriyordu. Özellikle son yapılan siber saldırılardan sonra fidye olarak birçok şirketten 70 milyon dolarlık Bitcoin talep edildi. Aksi halde şirketin hiçbir bilgisinin geri verilmeyeceği ifade edildi.

Bu grup bir internet sitesine sahip. Burada ödemeler alınıyor ve çeşitli blog gönderileri yayınlanıyor. Ancak hiç beklenmeyen bir şekilde bu hacker grubunun internet sitesi kapatıldı. Böylece çok nadir yaşanan bir durum ortaya çıkmış oldu.

Dünyanın en büyük hacker grupları içerisinde yer alan REvil, ABD ve Rusya arasında yapılan anlaşma ile ortadan kaldırılmış olabilir. Siber güvenlik alanında çalışan birçok kişi hacker grubunun önceden de buna benzer işler yaptığını söyledi. Yani bazen beklenmeyen şekilde internet sitelerini kapatabiliyorlar.

REvil hacker grubu

Siber güvenlik alanında önemli bir güce sahip olan ABD bile bu korsanlar karşısında çaresiz kaldı. ABD Devlet Başkanı Joe Biden ve Rusya devlet başkanı Putin tarafından yapılan görüşme ile birlikte hacker grubuna karşı önlem alındığı ifade ediliyor.

ABD şirketleri Rus hacker grubu karşısında çaresiz kaldı: Tarihin en büyük saldırılarından

İki ülkenin bir araya gelip herhangi bir hacker grubunu ortadan kaldırmak istemesi ender görülen durumlar arasında yer alıyor. Ancak aralarında herhangi bir anlaşma olduğu konusunda bir netlik yok. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Bir cevap yazın