Super Mario kaseti rekor fiyata satıldı

136
Super Mario kaseti rekor fiyata satıldı

Retro oyunlara olan ilgi bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen bir müzayede de Super Mario 64 kaseti rekor fiyata satıldı. İşte konunun detayları.

Oyun sektöründe gerçekten büyük paralar dönüyor. Bunu yalnızca yeni çıkan oyunlar adına söylemiyoruz. Aynı şekilde eski Retro oyunlara da milyonlarca dolar ödeniyor. Elbette burada basit bir oyundan bahsetmiyoruz.

Bahse konu olan yüksek nadirlikte, ilk gün ki temizliğinde saklanan ve kutusu dahi açılmamış olan yapımlar. Bu yapımlardan biri geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen bir müzayedede satışa çıktı.

Daha önce 1986 yılında üretilmiş olan ilk Super Mario oyununa ait kaset 660.000 dolara satılarak önemli bir rekora imzasını atmıştı. Super Mario’nun 660.000 dolarlık rekorunu başka bir Mario oyunu kırdı.

Nintendo 64 için geliştirilen Super Mario 64 kartuşu gerçekleşen müzayedede tam 1.56 milyon dolara satıldı. Evet yanlış okumadınız. Tam 1.56 milyon dolar. Bu meblağ TL bazında yaklaşık olarak 13.5 milyona denk geliyor.

Bir oyun kopyası için bu kadar yüksek fiyatlar ödemek gerçekten enteresan. Tabi ki şunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda oyunlar tamamen dijitale döndüğünde bu tarz fiziksel yapımların fiyatı daha da artmış olacak.

Kimbilir belki de bu satın alım, ileride yatırımcısına kat ve kat fazla kazandırabilir. Bunu zaman gösterecek. Şimdilik konu hakkında konuşmak pek doğru olmayacaktır.

Google Android 12 ile oyun deneyimine odaklanacak

Bir cevap yazın