Tarihin en büyük siber saldırısı gerçekleşti: Tedarik zincirleri mağazalarını kapattı

73
Tarihin en büyük siber saldırısı gerçekleşti: Tedarik zincirleri mağazalarını kapattı

Henüz kim olduğu belirlenemeyen bilgisayar korsanları tarafından tarihin en büyük siber saldırısı gerçekleştirildi. Bu saldırının büyük bir maliyete sebep olduğu tahmin ediliyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Siber güvenlik her geçen gün çok daha önemli bir konu haline geliyor. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle bazı şirketler neredeyse iş yapamaz duruma geldi. Önemli bir güvenlik markası olan Huntress bile hizmet sağlayamaz halde. Neredeyse her ay buna benzer haberler geliyor.

Siber saldırı rakamlarına bakıldığında geçen yıla göre önemli bir artış yaşandı. Bu saldırıların henüz tam olarak neyden kaynaklandığı bilinmese bile yine de panik yaratmaya devam ediyor. Bazı markalar siber güvenlik alanına bu nedenden dolayı ciddi miktarda yatırım yapıyor.

Wall Street Journal, IT yönetim yazılımı devi Kaseya ile ilgili bir haber girdi ve tam bu noktada siber saldırı olduğu ortaya çıktı. İlk etapta 40 müşterinin bu saldırılardan doğrudan etkilendiği ifade edildi. Ancak ilerleyen zamanlarda yaklaşık olarak 200 civarında şirketin bu saldırılara maruz kaldığını söyledi.

tarihin en büyük siber saldırısı

Bulut hizmeti sağlayıcıları üzerinden saldıran bilgisayar korsanları hızlı bir şekilde sistemi ele geçirebiliyor. İsveç merkezli süpermarket zinciri Coop müteahhitlerinden bir tanesinin bilgisayar korsanları tarafından hedef alınması ile birlikte 800 mağazasının faaliyetini durdurdu.

Google Chrome uzantı güvenliği artacak: Gerisini hackerlar düşünsün

Henüz kimse bu saldırının arkasında kimin olduğunu bilmiyor. Ancak oklar şimdilik Rusya bağlantılı REvil grubunu gösteriyor. Peki sizce şirketler gerçekten de yeterli düzeyde siber güvenlik yatırımı yapıyor mu? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın