Tarihin en büyük uzay keşiflerinden birisi yapıldı: Kimse bunu beklemiyordu

75
Tarihin en büyük uzay keşiflerinden birisi yapıldı: Kimse bunu beklemiyordu

NASA tarihin en büyük uzay keşiflerinden birisini yapmayı başardı. Bu keşif bilim insanları tarafından imkansız olarak değerlendiriliyordu. Hadi gelin hem bu keşfe hem de diğer merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Bugüne kadar birçok bilimsel çalışma yapıldı ve bu çalışmaların sonucu olarak karşımıza bizleri hayrete düşüren keşifler çıktı. Bilim insanları uzay tarihi için büyük bir öneme sahip yeni çalışmalara imza attı. Uzay teleskobu Kepler uzayda serbestçe süzülen gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerden gelen sinyaller mikromercekleme ile bulundu.

Bu tür sinyallerin yakalanması oldukça zor. Normal şartlarda herhangi bir gezegen yıldızların etrafında döner. Bu dönüş sırasında eğer başka bir yıldız tarafından kendisine doğru çekilirse bu defa uzayda bağımsız bir şekilde yoluna devam eder. Böylece bilim insanları tarafından imkansız denilen bir durum ortaya çıkıyor.

Ünlü fizikçi Einstein bile bu gezegenlerin gözlemlenmesi hakkında neredeyse imkansız demişti. Bu tür gezegenler elbette uzayın birçok noktasında bulunabiliyor. Fakat gözlemlenmeleri neredeyse imkansız denilebilir.

tarihin en büyük uzay keşiflerinden

Bilim insanları yeni gezegen keşfederken genellikle yıldızları kullanıyor. Yıldızların önünden geçen gezegenler bu yıldızın ışığını kapatıyor ve böylece keşif gerçekleşiyor. Fakat serbest dolaşan gezegenler yıldızların yörüngesinden geçmediği için bulunması oldukça zor.

Uzay yürüyüşünü Çinli astronotlar başarılı bir şekilde tamamladı (Video)

Uzayda serbest süzülen bu tür gezegenler ile ilgili hem NASA hem de ESA gibi uzay ajansları yoğun çalışmalar yürütüyor. Bilim insanları elde edilecek yeni verilerin bu tür gezegenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söylüyor. Peki siz bu yeni keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

yani şimdi dayı oğlu o gezegenlerden birine taşınırsa akraba ziyareti için nası gidicez oraya …

Bir cevap yazın