Twitter, Elon Musk’ın devralma teklifine sıcak bakmıyor

10
Twitter, Elon Musk’ın devralma teklifine sıcak bakmıyor

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter platformunu satın almak istediğini duyurmuştu. Ancak kurul bu konuya hiç sıcak bakmıyor. Şirket hisselerle ilgili yeni kuralları dahi devreye soktu. Bundan sonra şirketin en az yüzde 15’i satın alınırsa haklar devreye girecek. Bu durumda, bazı hissedarların daha fazla hisse satın alma hakkı olacak. Diğer yatırımcıların varlıklarını sulandırmak için piyasayı yeni hisselerle doldurmak eskiden beri uygulanan bir yöntemdi. Bu yöntem genelde bir hissedarın tüm şirketi ele geçirmesini engellemek için oluşturulur.

Twitter, Elon Musk'ın devralma teklifine sıcak bakmıyor

Musk’ın, geçtiğimiz günlerde şirketin yüzde 9,2 hissesini aldığı ortaya çıktı. Böylece Tesla CEO’su şirketin en büyük hissedarı oldu. Kendisine yönetim kurulu üyeliği teklif edildi ve eğer kabul etmiş olsaydı, yüzde 15’ten fazla bir mülkiyet hissesi oluşturmasına izin verilmeyecekti. Musk, bu ayın başlarında yönetim kurulu koltuğunu geri çevirdi.

Ardından bu hafta Musk, tüm şirketi yaklaşık 43 milyar dolara satın almak için bir teklifte bulundu. Şirket bir basın açıklamasında, şirketin kontrolünün bir kişi tarafından ele geçirme olasılığını engelleyeceğini söyledi. Hissedarların çıkarlarına en uygun kararları almak ve eylemlerde bulunmak şu anda platformun esas amacı. Başka bir deyişle denetim kurulu şirketin biri tarafından ele geçirilmesini engellemek istiyor. Musk platformu satın alma teklifini yaptıktan sadece birkaç saat sonra bir TED Konuşması sırasında, Twitter’ın algoritmasının açık kaynak olması gerektiğini savundu.

Samsung, LG’den sonra kendi katlanabilir QD-OLED TV’sini piyasaya sürebilir

Bir cevap yazın