Windows 11, Windows XP’nin bile gerisinde kalmış olabilir mi?

12
Windows 11, Windows XP’nin bile gerisinde kalmış olabilir mi?

Microsoft, bilgisayar işletim sistemleri konusunda tartışmasız lider olsa da karşısında alt edemeyeceği bir rakip bulunuyor: kendisi. Daha doğrusu kendisinin eski ürünleri. Her ne kadar Microsoft, Windows’u sürekli yeni versiyonlarla güncelliyor olsa da, Windows XP ve Windows 7 gibi eski sürümler, güncel versiyonların birçoğundan daha popüler olmaya devam ediyor. Microsoft her yeni Windows ürününde kendisinin eski ürünleriyle yarışmak zorunda kalıyor. Hatta bu noktada şirketin en zorlu görevinin, Windows’un eski versiyonlarını kullananları yeni versiyonlara geçmeye ikna etmek olduğunu söylesek yanılmış olmayız herhalde.

PC Magazine tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, Windows 11’nin eski sürümlerin ne kadar arkasında kaldığını gözler önüne seriyor. Öyle ki 20 yıl önce çıkan Windows XP bile, en güncel versiyon olan Windows 11’den daha popüler.

Windows 11 beta kullanıcıları Android uygulamalarını test etmeye başladı

Lansweeper tarafından yayınlanan rapora göre Microsoft kısa süre önce Windows kullanan 10 milyon cihazı inceleyerek hangi versiyonu kullandıklarını belirledi. Ortaya çıkan sonuç, Windows XP kullanım oranının yüzde 1.71 olduğunu gösterdi. Windows 11 kullanım oranı ise yüzde 1.44 ile bunun altında kaldı. Aslan payı ise yüzde 80.34 ile Windows 10’a ait.

Lansweeper’ın araştırmasında elde ettiği sonuçların, daha önce çıkan benzer araştırmaların sonuçlarından farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin AdDuplex tarafından yayınlanan raporda Windows 11’in kullanım oranı yüzde 19 olarak belirtilmişti. Valve’ye göre ise bu oran yüzde 16.8. Aradaki bu farkın sebebi Microsoft’un tarama sırasında spesifik bir grubu hedef alması olabilir. Yine de açık olan bir şey var ki o da Windows’un en güncel versiyonunun Microsoft’un beklentilerinin çok altında kalmış olduğu gerçeği.

Bir cevap yazın