Xiaomi akıllı telefon satışlarında zirveye yerleşti

135
Xiaomi akıllı telefon satışlarında zirveye yerleşti

Xiaomi, Avrupa’da ilk kez akıllı telefon sevkiyatlarında en üst rakamlara ulaştı. Şirket, bu yılın ikinci çeyreğinde toplam sevkiyatların yüzde 25’ine ulaşan pazar payıyla pazar lideri oldu.

StrategyAnalytics raporuna göre , Çinli teknoloji devi 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 14 büyüme kaydetti. Bu çeyrekte şirket toplam 50 milyon adet sevk etti. Raporda, akıllı telefon pazarındaki toparlanmanın ve ekonominin toparlanmasının, 5G ağ bağlantısını destekleyen daha yeni telefonlar için artan çekiciliğin yanı sıra, eskiyen cihazlara sahip tüketicilerden yeni telefon talepleri bu sonuçları ortaya koydu.

Xiaomi akıllı telefon satışlarında zirveye yerleşti

Strateji Analitiği Müdür Yardımcısı Boris Metodiev, “Avrupa akıllı telefon pazarları, 2020’deki çöküşün ardından Covid toparlanmasının yönlendirdiği güçlü bir çeyrek geçirdi. Çeyreğin en önemli özelliği, Xiaomi’nin sevkiyat açısından bir numaralı satıcı olarak ortaya çıkması diyebiliriz. Bu durum ilk kez yaşandı. Xiaomi, uzun zamandır lider olan Samsung’un yerini kıtada yaklaşık 13 milyon adet satış yaparak gerçekleştirdi. Xiaomi özellikle Rusya, Ukrayna, İspanya ve İtalya’da büyük başarı elde etti ve Mi ve Redmi serisi büyük ilgi görmesiyle önemli satış rakamları yakaladı.

Çin markası bu dönemde büyüme de kaydederken, Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ikinci çeyrekte 12 milyon adet sevk ederek Avrupa’da yıllık yüzde 7 düşüş yaşadı. Ayrıca, üst düzey pazarda Apple ile sert bir rekabetle karşı karşıya kalırken, aynı zamanda Huawei’nin bölgedeki düşüşünden de yararlanamadı. Cupertino merkezli dev ise bu süre zarfında yıllık yüzde 16 büyüme kaydetti ve Avrupa’da 10 milyon adet sevkiyat yaptı.

Xiaomi otomobil sektörüne yatırım yapıyor

Bir cevap yazın