Xiaomi Mi 11 Lite: 6,55 inç ekran ve üçlü kamera sistemine sahip

109

Xiaomi Mi 11 Lite üç farklı renk seçeneğine sahip: Deniz mavisi, mercan pembesi ve inci siyahı. Bize, deneyimleyebilmemiz için inci siyahı rengi geldi.

Ürün, bir akıllı telefonda, şıklığın yanı sıra hafiflik arayanların da tercih edebileceği bir model. Yalnızca 6,81mm kalınlıktaki cihaz, 157 gram ağırlıkta. Bu değerleriyle pek çok rakibine kıyasla daha ince ve hafif bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Yine bu değerler, telefonun tek elde uzun süre kullanımda dahi rahatsızlık uyandırmayacağı anlamına geliyor.
Cihaz, USB Type-C bağlantı noktasına sahip. Ek olarak, kutudan Type-C bağlantısını 3.5mm girişe çeviren konektör de geliyor. Bu sayede favori kablolu kulaklıklarınızı da bu telefon ile kullanabilirsiniz.

Arka tarafa geldiğimizde, yapay zekâ destekli 3’lü kamera sistemiyle karşılaşıyoruz, ki ana kameramız tam 64MP değerde. Detaylar ve örnek çekimleri birazdan sizlerle paylaşacağız.
Ürünün pürüzsüz ayna görünümlü arka yüzeyi, farklı ışık açılarında ortaya etkileyici detaylar çıkarıyor. Tabii parmak izleri olmadan, hem de daha sağlam kullanabilmek için kutuda gelen şeffaf kılıfı kullanmanızı öneriyoruz.

Önemli bir not olarak, telefonun deniz mavisi ve mercan pembesi renk seçeneklerinde yansıma önleyici cam teknolojisine yer verildiğini, bu sayede parmak izleri gibi can sıkıcı detaylara geçit verilmediğini belirtelim.

Dediğimiz gibi güvenlik önemli. Güvenlik tarafındaki diğer detaylar ise, yüz tanıma sistemi ve parmak izi okuyucu sistemi. Mi 11 Lite, iki sisteme de sahip ve özellikle parmak izi sistemini aktifleştirmenizi öneriyoruz. Sağ yan taraftaki fiziksel güç tuşuna yedirilen sensör, oldukça hızlı çalışıyor.

FHD+ çözünürlük sunan bu ekran, Amoled teknolojisi üzerine inşa edilmiş. 800nit’e kadar parlaklık değeri sunabilen ve HDR10 desteği sayesinde yüksek kaliteli dizi ve filmler izlemenize olanak sağlayan ekran, aynı zamanda 90Hz yenileme hızıyla da dikkatleri üzerine topluyor. Bu, daha akıcı, daha yumuşak görüntüler ve geçişler anlamına geliyor.

Ekran, deneyimlerimiz itibarıyla hem iç hem de dış mekânlarda başarılı sonuçlar verdi. Dokunuşlara verilen cevaplar zaten çok iyi. Dokunmatik örnekleme hızı tarafında da 240 Hz değerini sizlerle paylaşalım. Güneş altında kullandığınızda bile yeterli belirginlik elde ediyorsunuz.

Gördüğünüz renklerin de yalnızca net değil, aynı zamanda TrueColor teknolojisi sayesinde “gerçek renkler” olduğunu ifade edelim.

RAM tarafında LPDDR4X RAM teknolojisinin, depolama tarafında da Host Performance Booster destekli UFC 2.2 teknolojisinin tercih edildiğini belirtelim. Tüm bunların anlamı, sorunsuz ve yüksek performanslı deneyimler demek.

Mi 11 Lite, Android 11 işletim sistemiyle geliyor. Cihazın akıcı ve kullanışlı bir arayüzü var. Uygulama açılış süreleri, ekranlar arası geçişler genellikle başarılı. Sosyal medya uygulamalarını ve video servislerini rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Oyunlar tarafında da bu performans devam ediyor.

Son yılların en popüler oyunlarından Call of Duty Mobile, bu telefonda akıcı performansla deneyimlenebiliyor. Uzun süreli oyun deneyimleri sonucunda aşırı ısınma faktörünün olmadığını da belirtelim.

Bu arada, çoğu kez bir şeyler oynarken ya da izlerken kulaklığa ihtiyaç duymuyorsunuz. Zira yüksek çözünürlüklü ses sertifikasına sahip çift hoparlör sistemi, özellikle ev kullanımlarınız esnasında size başarılı işitsel detaylar sunabiliyor.

Xiaomi Mi 11 Lite: 6,55 inç ekran ve üçlü kamera sistemine sahip

64MP ana kameramız, f1,79 açıklık değerine sahip. Bunun anlamı, yalnızca iyi ışıklı ortamlarda değil, aynı zamanda gece çekimlerinde de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
8MP ultra geniş açılı kamera ise, kısa mesafede kalabalık çekimler ve manzara çekimleri için ideal. İster fotoğraf çekin, isterseniz de video.

5MP telemakro kamera ise, yakın plan çekimlerde ufak detayları yakalayarak inceleyebilmenize imkân sunuyor. Bu lens, normal lenslere kıyasla 2 katı yakınlaştırma da sunuyor.

Telefonun fotoğraf ve video çekim performansından memnun kaldık. Çekim seçeneklerine baktığımızda; hızlandırılmış çekim, ağır çekim, kısa video, VLOG, klon, gece çekimi gibi pek çok detaya yer verilmiş. Bunlar arasında özellikle çift video dikkatimizi çekti. Bu modu aktifleştirdiğinizde, aynı anda hem ön hem de arka kamera kayıt yapmaya başlıyor. Bu özelliği kullanarak pek çok eğlenceli anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bir diğer dikkat çekici başlık ise, “Film Efektleri” başlığı. Burada, çekeceğiniz videolar için size farklı seçenekler sunuluyor. Böylece, bir nevi kısa filmler çekebilirsiniz.

Arka kamera, aynı zamanda 1080p 60FPS ve 4K 30FPS değerde videolar çekmenize imkân sunuyor. Özellikle 1080p 60FPS videolar gayet akıcı detaylar sunabiliyor.

Ön tarafta konumlandırılan 16MP kamera, bokeh efektli selfie’ler ve internet üzerinden gerçekleştireceğiniz görüntülü görüşmeler için yeterli performansa sahip. Yine bu kamera, 1080p 60FPS değerde akıcı selfie videolar çekmenize de imkân sunuyor.
Ayrıca, isterseniz ağır çekim ve hızlandırılmış çekim gibi video çekim seçeneklerini de ön kamerayla deneyimleyebilirsiniz.

Bluetooth 5.1, Bluetooth 5.1 ve Wi-Fi Direct gibi kablosuz bağlantı teknolojilerini bünyesinde barındıran telefon, 4250mAh pille geliyor ve bu pil, hızlı şarj desteği de sunuyor. Ürünün kutusunda gelen 33w hızlı şarj destekli adaptör ile cihazı 65 dakikada tamamen şarj edebilirsiniz. Böylelikle ürün, yoğun kullanımda bile tek şarj ile 1 günü tamamlamanıza imkân sunuyor.

Toparlamak gerekirse Mi 11 Lite, çok şık tasarıma sahip bir telefon. Büyük ekranı, akıcı, gerçek renklerden oluşan net detaylar sunabiliyor. Oyun tarafında da iddialı olan ürün, hızlı şarj ve NFC gibi özellikleriyle de teknoloji severlerin ilgisini çekecektir.

Bir cevap yazın